Społeczność MOW w Jaworku upamiętniła powstańców styczniowych

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Społeczność MOW w Jaworku upamiętniła powstańców styczniowych

Drukuj
(galeria: 1)

12 maja br. społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku wspólnie z zaprzyjaźnionymi szkołami podstawowymi upamiętniła uczestników Powstania Styczniowego. Podczas wydarzenia miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów:  "Bohaterowie Powstania Styczniowego" i "Śladami Powstania Styczniowego".

Konkursy miał na celu upamiętnienie 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, popularyzację zrywu narodowego za pomocą wypowiedzi plastycznych, zachowanie pamięci o poległych w walce narodowo-wyzwoleńczej oraz utrwalenie wiedzy o polskich zrywach wolnościowych.

Podczas wydarzenia Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowała Starosta Węgrowski Ewa Besztak. Obecni byli również: Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Radny Powiatu Węgrowskiego Łukasz Komorowski oraz zaprzyjaźnieni przedstawiciele instytucji i firm współpracujących z ośrodkiem.

Wychowankowie MOW-u wspólnie z zaproszonymi gośćmi ze szkół: Szkoła Podstawowa im. II Armii Wojska Polskiego w Wierzbnie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Grębkowie, Szkoła Podstawowa w Kopciach oraz Szkoła Podstawowa w Trzebuczy upamiętnili czasy Powstania Styczniowego oraz postaci, które miały na nie wpływ na terenie gminy Wierzbno i powiatu węgrowskiego, w tym: ks. Stanisława Brzóskę, Franciszka Wilczyńskiego, Aleksandra Rajczakiewicza, Antoninę Konarzewską oraz Aleksandra Dejbla.

Spotkanie uświetnili dr Mirosław Roguski, referatem pt. „Powstanie Styczniowe i jego bohaterowie” oraz Małgorzata Bittitta referatem pt. „Dwór i obyczaje, powstańcza historia rodziny Oborskich”. Tego dnia miała również miejsce premiera piosenki napisanej i nagranej przez wychowanka MOWu Aleksandra – Alex Whiter.

Po oficjalnych obchodach Dyrektor Mariusz Dobijański zaprosił gości do skosztowania potraw przygotowanych przez  kucharzy MOWu w Jaworku w klimacie Marcjanny Oborskiej oraz na kawę serwowaną przez baristów, wychowanków ośrodka.

 

W konkursie plastycznym udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych z gminy Grębków i Wierzbno, w kategoriach wiekowych: kategoria I kl. I – III i kategoria II kl. IV.

Wyniki konkursu:

Kategoria I kl. I – III

Miejsce I – Jagoda Zalewska

Miejsce II – Nikola Młodzianowska

Miejsce III – Julian Miklaszewski

Wyróżnienia: Przemysław Kisieliński, Paulina Kowalczyk, Damian Rybak, Laura Witowska, Zofia Boruc, Lena Włodarczyk, Aleksandra Żelazowska, Kacper Polkowski, Weronika Wróblewska, Amelia Patoka, Miłosz Piotrowski.

Kategoria II kl. IV – V

Miejsce I – Filip Łukasiak

Miejsce II – Julia Leszczyńska

Miejsce III – Gabriela Czapska

Wyróżnienia: Franciszek Milewski, Wiktoria Orzechowska, Dominika Bartosiewicz, Szymon Dobrzyński, Julia Polkowska, Kamila Chabiera, Gabriela Zalewska, Dawid Bergiel, Julia Ciszewska.

Konkurs pt. "Śladami Powstania Styczniowego"

Eliminacje międzyszkolne odbyły się 8 maja. Do eliminacji przystąpiły Szkoły Podstawowe z Grębkowa, Kopci, Trzebuczy i Wierzbna. Udział w konkursie wzięło 12 osób, które odpowiedziały na 30 zamkniętych pytań. Osoby z największą ilością punktów nagrodzono dyplomami, a pozostałych uczestników wyróżnieniami.

I miejsce zajęli:

Antonina Miklaszewska – Grębków

Jakub Śledziewski – Wierzbno

II miejsce zajęli:

Wojciech Głuchowski – Grębków

Maja Krasnodębska – Grębków

Oliwia Miklaszewska – Wierzbno

Michał Brogowski – Wierzbno

III miejsce zajęła:

 Aleksandra Krasnodębska – Trzebucza

Wyróżnienia otrzymali:

Izabela Chodowska – Trzebucza

Julia Robotowska - Trzebucza

Wiktoria Dołęga – Kopcie

Wiktoria Ołdak – Kopcie

Nikola Więch – Kopcie

 

fot. Biblioteka Grębków/MOW Jaworek

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.