Ślubowanie klas mundurowych, przekazanie sztandaru AK i otwarcie wirtualnej strzelnicy

7 lutego 2023 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kochanowskiego w Węgrowie odbyły się uroczystości związane ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego połączone ze ślubowaniem klas mundurowych, przekazaniem Sztandaru Armii Krajowej Obwodu "Smoła" oraz otwarciem wirtualnej strzelnicy.

„Ja Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków ucznia II Liceum Ogólnokształcącego służb mundurowych ślubuję uroczyście na sztandar szkoły. Systematycznie i wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, uczciwe wypełniając obowiązki ucznia – ŚLUBUJĘ! Dochować wierności zasadom etyki zawodowej służb mundurowych. Strzec honoru, godności i dobrego imienia szkoły, którą reprezentuję – ŚLUBUJĘ! Przestrzegać obowiązującego prawa, strzec wspólnego dziedzictwa Ojczyzny, szanować ludzką godność pomagając potrzebującym – ŚLUBUJĘ!”.

Po ślubowaniu klas mundurowych niezwykle ważną i podniosłą częścią uroczystości było przekazanie sztandaru Armii Krajowej Obwodu „Smoła” w Węgrowie. Sztandar z rąk chorążego Jacka Giersa, któremu asystowali węgrowscy kombatanci – podporucznik Wojska Polskiego Zofia Wangrat i major Wojska Polskiego Bogdan Ilczuk, przejęli uczniowie klas mundurowych ZSP. Teraz na ich barkach będzie spoczywać opieka nad sztandarem i pielęgnowanie w Węgrowie tradycji Armii Krajowej.

W ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała program słowno-muzyczny opowiadający o zrywie powstańczym i jego bohaterach.

Ostatnią częścią uroczystości było otwarcie wirtualnej strzelnicy, która jest kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno - treningowym, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Po przecięciu wstęgi chętni gości mogli na strzelnicy sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Niezwykle snajperskimi umiejętnościami wykazała się starosta Ewa Besztak, która w strzelaniu z broni krótkiej zdobyła niemal komplet punktów. W ramach zadania wyremontowano również salę przeznaczoną na wirtualną strzelnicę.

Wartość inwestycji to 210 000,00 zł, z czego:

• dotacja celowa Ministra Obrony Narodowej – 168 000,00 zł,
  • środki Powiatu Węgrowskiego – 42 000,00 zł.

W uroczystości wzięli udział rodziny uczniów oraz zaproszeni goście, m.in.: Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik wraz z zarządem, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Kierownik Delegatury MUW Anna Kaszuba, Dyrektor siedleckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Adam Skup, Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Beata Gashi, ks. Przemysław Łoza, major Paweł Kraczkowski reprezentujący 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkewicza ps. „Rój” wraz z por. Andrzejem Wąsowskim i por. Radosławem Kalickim, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mińsku Mazowieckim reprezentował mł. chor. Marcin Pietrzyk, por. Przemysław Toryk Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Siedlcach, Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie insp. Zbigniew Zięcina, Komendant PSP w Węgrowie mł. bryg. Mateusz Bieniak oraz Marek Sewerynik Prezes OSP w Węgrowie, Tomasz Staręga reprezentujący Jednostkę Strzelecką „Niezłomni”, Naczelnik Włodzimierz Cichocki Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Tadeusz Krupa Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki wraz z Sylwią Rybak Z-cą wydziału oraz dyrektorzy szkół powiatowych.