powiatwegrowski.pl - Strona główna

Słownik Liwski i co dalej? – konferencja

Drukuj
Od lewej: dr Kazimierz Pacuski, Wicestarosa Halina Ulińska, dr Anna Salina, Marta Piber-Zbieranowska, Członek Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski, dr Mirosław Roguski i Michał Gochna. (galeria: 1)

W Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie dnia 5 grudnia 2017 r. odbyła się konferencja naukowa „Słownik Liwski i co dalej? Perspektywy dalszych badań na dziejami ziemi liwskiej i ich zastosowania”. Uczestników powitał Roman Postek Dyrektor Zamku, który podziękował wszystkim za przybycie.  Następnie dr Mirosław Roguski i Michał Gochna przedstawili program konferencji, nakreślając kierunki działań dalszych prac badawczych.

 Zebrani wysłuchali następujących wystąpień: dr Anny Saliny i Marty Piber-Zbieranowskiej „Słownik historyczno-geograficzny ziemi liwskiej w średniowieczu”, Marty Piber-Zbieranowskiej „Elita władzy ziemi liwskiej za ostatnich Piastów mazowieckich (1503-1526), dr Andrzeja Nowika „Stan archiwów prywatnych na przykładzie znanych wpisów z ksiąg ziemskich i grodzkich liwskich”, Romana Postka „Źródła historyczne jako podstawa wizualizacji rekonstrukcji Przygródka i zamku w Liwie”, dr Mirosława Roguskiego „Możliwości wykorzystania w turystyce historycznej materiałów ze „Słownika historyczno-geograficznego ziemi liwskiej w średniowieczu, Mariusza Szczupak „Znaczenie badań terenowych w odkrywaniu lokalnej historii”, dr Tomasza Jaszczoła „Drobnoszlacheckie rody gniazdowe wschodniej części powiatu węgrowskiego – źródła od XV do XVIII w.”, Michała Gochny „Atlas historyczny Polski – Podlasie w XVI wieku – stan i perspekywy”.

Po zakończonej konferencji Wicestarosta Halina Ulińska i Członek Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski podziękowali wszyskim prelegentom za wystąpienia, wręczając upominki. 

Organizatorami wydarzenia było Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i Instytut Historii PAN.

Zebranych powitał Dyrektor Muzeum w Liwie Roman Postek. (galeria: 2)
(galeria: 3)
Wystąpienie dr Mirosława Roguskiego. (galeria: 4)
Wystąpienie dr Anny Saliny. (galeria: 5)
Wystąpienie Pani Marty Piber-Zbieranowskiej (galeria: 6)
Wystąpienie Pana Michała Gochny (galeria: 7)
(galeria: 8)
Wystąpienie Wicestarosty Haliny Ulińskiej (galeria: 9)
(galeria: 10)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.