Rozstrzygnięcie XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pn. „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.

2 czerwca w Starostwie Powiatowym w Węgrowie rozstrzygnięto etap powiatowy XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, który w tym roku odbył się pod nazwą „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.

Celem Konkursu jest Promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, popularyzowanie „Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat” oraz popularyzowanie zasad prawidłowego stosowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym (m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw) oraz ochrony środowiska naturalnego.

W bieżącym roku zadaniem konkursowym było wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A3 w dowolnej technice obrazującej upowszechnianie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposobów zapobiegania skutkom stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.

I Etap Konkursu na terenie powiatu węgrowskiego zorganizowała Placówka Terenowa KRUS w Węgrowie przy współpracy Starostwa Powiatowego w Węgrowie oraz sponsorów:

• Firmy ROLMECH Oddział w Węgrowie,
  • Firmy Jarkowski AGROHANDEL,
  • Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie.

W rozstrzygnięciu Konkursu udział wzięli:

• Pani Ewa Besztak – Starosta węgrowski,
  • Pan Marek Renik – Wicestarosta węgrowski,
  • Pani Bożena Gierej – Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Węgrowie,
  • Pan Adam Kowalczyk - Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie,
  • Pan Arkadiusz Pląska – Przedstawiciel Firmy ROLMECH Oddział w Węgrowie,
  • Pani Beata Szczęsna – Przedstawiciel Firmy JARKOWSKI AGROHANDEL,
  • Pani Małgorzata Duszak – Prezes Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Węgrowie,
  • Pan Jarosław Gago – Starszy Specjalista ds. prewencji w Placówce Terenowej KRUS Węgrów – członek Komisji Konkursowej,
  • Pani Dorota Rosa – Starszy Specjalista ds. ubezpieczeń w Placówce Terenowej KRUS Węgrów – członek Komisji Konkursowej.

Ogłoszenie wyników poprzedzone zostało prezentacją multimedialną dotyczącą przebiegu Konkursu na terenie powiatu węgrowskiego.

Laureatom uroczyście wręczono pamiątkowe dyplomy oraz liczne nagrody rzeczowe ufundowane przez oddział Regionalny KRUS w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Firmę ROLMECH Oddział w Węgrowie, Firmę Jarkowski AGROHANDEL i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie.

W Etapie powiatowym Konkursu udział wzięło 54 uczniów z 9 szkół podstawowych.

W I grupie wiekowej (klasy 0-III) udział wzięło 28 uczniów, w II grupie wiekowej (klasy IV-VIII) udział wzięło 26 uczniów.

W Konkursie udział wzięły:

• Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszkowie,
  • Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku,
  • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Miedznie,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach,
  • Szkoła Podstawowa w Pniewniku,
  • Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gwizdałach,
  • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Orzełku.

Laureatami Konkursu zostali:

Grupa I (klasy 0-III)

• I miejsce - Szymon Krasnodębski, klasa III - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
  • II miejsce - Lena Zdzieborska, klasa I - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach
  • III miejsce - Anna Gołębiewska, klasa II - Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gwizdałach
  • wyróżnienie - Iga Łaniewicz, klasa 0 - Szkoła Podstawowa w Pniewniku
  • wyróżnienie - Damian Łukasiak, klasa III - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
  • wyróżnienie - Julia Matusik, klasa III - Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku

Grupa II (klasy IV-VIII)

• I miejsce - Kamila Laskowska,  klasa IV - Szkoła Podstawowa w Pniewniku
  • II miejsce - Patryk Rudnik, klasa VII - Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku
  • III miejsce - Natalia Zalewska, klasa VII - Szkoła Podstawowa w Pniewniku
  • wyróżnienie - Aleksandra Maleszewska,  klasa VI - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach
  • wyróżnienie - Filip Łukasiak, klasa V - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
  • wyróżnienie - Amelia Strąk, klasa VI - Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku

Na zakończenie rozstrzygnięcia w przemówieniach organizatorzy, współorganizatorzy oraz sponsorzy przekazali swoje gratulacje, wyrazy uznania za talent, pomysłowość, pracowitość  laureatów oraz podziękowania szkołom podstawowym za uczestnictwo w Konkursie i przygotowanie uczniów.

Prace plastyczne laureatów I miejsca z I i II grupy wiekowej zakwalifikowały się do Etapu wojewódzkiego Konkursu, którego rozstrzygnięcie odbędzie się w najbliższym czasie.

Gratulujemy laureatom oraz wszystkim  uczestnikom Konkursu pomysłowości, talentu, inwencji twórczej oraz pracowitości.

Dziękujemy wszystkim szkołom podstawowym z terenu powiatu węgrowskiego za udział w Konkursie plastycznym oraz ich nauczycielom za przygotowanie uczniów i organizację działań na poziomie szkolnym.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w przyszłych edycjach Konkursu plastycznego pn. „Bezpiecznie na wsi”, które będą organizowane w kolejnych latach na terenie powiatu węgrowskiego.