Rozpoczęcie projektu rewitalizacji węgrowskiego Klasztoru

Rozpoczęcie projektu rewitalizacji węgrowskiego Klasztoru

6 sierpnia b.r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektu rewitalizacji węgrowskiego klasztoru. Nowo powstałe miejsce będzie służyło wszystkim, którzy zechcą na dłużej zatrzymać się w Węgrowie.

Zebranych na placu przed klasztorem powitał proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Piotra z Alkantary i Św. Antoniego z Padwy ks. Romuald Kosk, dziękując wszystkim, dzięki którym możliwe stało się rozpoczęcie realizacji długo planowanej inwestycji. W uroczystości udział wzięli: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela i Z-ca Burmistrza Halina Ulińska, Dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie Roman Postek, przedstawiciele Rady Miejskiej Węgrowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Klasztor Węgrów, przedstawiciel wykonawcy inwestycji firmy Asis Konrad Trzaskowski, kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Projektu Polska-Białoruś-Ukraina Andrzej Słodki, przedstawiciel Diecezji Lwowskiej a także mieszkańcy Węgrowa.

Historię projektu p.n. „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska-wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego zakonu Reformatorów dla rozwoju turystyki i życia społeczno-kulturalnego w Polsce i Ukrainie” w ramach projektu transgranicznego „Polska-Biiałoruś-Ukraina 2014-2010” przybliżył zebranym Pan Marek Sobisz. Po oficjalnych przemówieniach nastąpił moment rozpoczęcia inwestycji, nietypowo polegający na wszczęciu prac rozbiórkowych przy budynku Klasztoru.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych w węgrowskiej parafii powstanie Centrum Dialogu Kultur, z przeszkloną nowoczesną salą konferencyjną w wirydarzu oraz 42 miejsca noclegowe. W Rawie Ruskiej z kolei powstanie Ośrodek Dialogu Kultur oraz Rodzinny Dom Dziecka dla dzieci osieroconych wskutek działań wojennych prowadzonych na wschodzie Ukrainy.