Promocja " Rocznika Liwskiego" T. IX oraz " Studiów genealogicznych" T.III

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Promocja " Rocznika Liwskiego" T. IX oraz " Studiów genealogicznych" T.III

Drukuj
(galeria: 1)

W dniu 24 stycznia 2019 r. w sali rycerskiej Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie odbyła się promocja „ Rocznika Liwskiego” T. IX oraz „ Studiów Genealogicznych” T. III. W spotkaniu uczestniczyła m.in.: Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska. Uczestników promocji powitał Dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie Roman Postek oraz przedstawiciele Redakcji „ Studiów Genealogicznych” Fundacji Lanckorońskich.
Dwie różne publikacje łączy szereg artykułów o tematyce związanej z historią i kulturą pogranicza mazowiecko-podlaskiego ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Liwskiej.
Dziewiąty tom „ Rocznika Liwskiego” zawiera m.in. sprawozdanie z konferencji naukowej, recenzję słownika historyczno-geograficznego ziemi liwskiej w średniowieczu, a także kalendarium wydarzeń z regionu. Pierwszy tom „ Rocznika Liwskiego” został wydany w 2006 r. z inicjatywy Mirosława Roguskiego i Artura Rogalskiego.
Natomiast III tom „ Studiów Genealogicznych” pod redakcją Andrzeja Sikorskiego i Tomasza Sławińskiego poświęcony został pamięci profesora Włodzimierza Dworzaczka. Znajdziemy w nim artykuły o Rodzinie Brzozowskich Herbu Korab, związkach małżeńskich polskiej szlachty i arystokracji z członkami rodzin panujących w Europie. Czytelnik tego wydania zapozna się również z XVIII - wiecznym spisem podatkowym Ziemi Tarczyńskiej.
Zebrani goście wysłuchali referatów:
• Dziewiąty tom „ Rocznika Liwskiego” Roman Postek,
• Wokół Studiów Genealogicznych” 2016-2019 Tomasz Sławiński oraz Andrzej Sikorski,
• „ Księgi metrykalne jako źródła do genealogii szlachty Podlasia i Wschodniego Mazowsza w XVII-XVIII w.” Tomasz Jaszczołt,
• „ Elita mazowiecka w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego 1807 – 1831. Genealogia i nie tylko” Andrzej Sikorski,
• „ Od genealogii do onomastyki historycznej. Kilka uwag o badaniach nad społecznością ziemi liwskiej i powiatu węgrowskiego” Mirosław Roguski
Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja dotycząca wygłoszonych referatów.

 

Foto: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.