Profilaktyka uzależnień w Powiecie Węgrowskim

Profilaktyka uzależnień w Powiecie Węgrowskim

Wicestarosta Halina Ulińska przywitała profesora i zebranych. (galeria: 1)

Bieżący rok szkolny zadania dotyczące  profilaktyki uzależnień  zakończyły certyfikowane warsztaty profilaktyczno – metodyczne nt. „Nowe narkotyki i dopalacze”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie w dniu 9 czerwca 2016r.

Przeprowadził  je nieodpłatnie prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej. Do sali konferencyjnej  Starostwa  licznie przybyli pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, działacze samorządowi, policjanci, kuratorzy sądowi, dyrektorzy szkół powiatu węgrowskiego.

Omawiano następujące zagadnienia:

1. Charakterystyka kluczowych narkotyków i dopalaczy w regionie – zagrożenia dla zdrowia psychicznego i somatycznego;

2. Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego jako skutek działania narkotyków
    i dopalaczy – ryzyka związane z używaniem substancji psychoaktywnych;

3. Kluczowe czynniki ryzyka i czynniki ochronne;

4. Rozpoznawanie zachowań narkotykowych – zasady postępowania
    i bezpieczeństwa;

5. Podstawy pomocy przedmedycznej dla osób znajdujących się pod wpływem narkotyków;

6. Wskazówki do profilaktyki i prewencji.

Wicestarosta Halina Ulińska podziękowała za przeprowadzenie warsztatów. Podkreśliła jak ważna dla władz Powiatu Węgrowskiego jest kwestia bezpieczeństwa jego mieszkańców. Zwróciła się do przybyłej kadry pedagogicznej szkół o przekazanie  zdobytej cennej wiedzy  gronu wychowawców i rodziców uczniów. Należy dotrzeć do jak najszerszej grupy osób, które mogą się przyczynić zapobieganiu występowania zjawiska  zażywania narkotyków i dopalaczy przez dzieci i młodzież.

W trosce o prawidłowe zachowania dzieci i młodzieży Starostwo Powiatowe w Węgrowie  zorganizowało takie trzy konferencje z cyklu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci
i młodzieży od narkotyków i dopalaczy  (28.04.2015r.), od alkoholu i nikotyny  (3.12.2015r.), od cyberprzestrzeni ( 19.05.2016r.).

Zajęcia podczas warsztatów prowadzone przez prof. Mariusza Jędrzejko (galeria: 2)
Warsztaty metodyczne. (galeria: 3)
Warsztaty (galeria: 4)
Podziękowania dla Macieja Szczodrowskiego prowadzącego zajęcia. (galeria: 5)