Powiatowy Dzień Strażaka

Powiatowy Dzień Strażaka

3 czerwca tradycyjnie przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie odbyły się obchody Dnia Strażaka. Był to dobry moment na uhonorowanie zasłużonych, ale również podsumowanie pracy w ubiegłym roku.

Z podsumowania, jakie wygłosił Komendant st. bryg. Jarosław Soszyński, dowiadujemy się, że rok 2018 był bardziej pracowity dla strażaków od roku ubiegłego. Liczba zdarzeń wzrosła aż o 17%. Łącznie odnotowano 1115 zdarzeń, w tym 383 pożarów i 684 miejscowych zagrożeń, a 48 razy strażacy wyjeżdżali do fałszywych alarmów.

Także w tym roku strażacy oraz osoby cywilne współpracujące ze strażą zostały uhonorowane medalami oraz awansami na wyższe stopnie.

Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymali:
st. ogn. Paweł Sęk, st. ogn. Maciej Szczepanik, mł. kpt. Piotr Ziomacki, st. ogn. Michał Żebrowski.

Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono:
Przemysława Gajewskiego, Piotra Kożuchowskiego oraz Macieja Szczepańskiego.

Srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono:
Rafała Grzędę, Pawła Łabaja i Piotra Talachę.

Brązowy medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono:
Roberta Kosiorka, Marka Mazurka i Małgorzatę Polkowską.

Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP nadał odznakę za zasługi dla ZEiR Krystynie Kodym-Hryć oraz Krystynie Skarżyńskiej.

Awanse w stopniach oficerskim i aspiranckim otrzymali:
- na stopień kapitana: mł. kpt. Robert Jurczak
- na stopień aspiranta: mł. asp. Daniel Chojnacki

Awanse w stopniach podoficerskich otrzymali:
- na stopień starszego ogniomistrza: ogn. Łukasz Krzesiewicz, ogn. Michał Żebrowski
- na stopień ogniomistrza: mł. ogn. Tomasz Gierłowski, mł. ogn. Tomasz Urbankowski
- na stopień młodszego ogniomistrza: st. Sekc. Michał Gotowicki

Awanse w stopniach szeregowych otrzymali:
- na stopień starszego strażaka: Rafał Cengelenga

W trakcie obchodów wyłoniono i uhonorowano strażaków w ramach konkursu „Strażak Roku Powiatu Węgrowskiego”. Kapituła w składzie: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Komendant PPSP Jarosław Soszyński, Prezes ZOSP RP w Węgrowie Ryszard Gajewski oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Włodzimierz Cichocki zadecydowali, że tytuł Strażaka Roku i nagroda przypadnie st. ogn. Maciejowi Szczepanikowi. Wyróżniono również dwie inne kandydatury: st. ogn. Marcina Skrzeczkowskiego oraz st. ogn. Przemysława Gajewskiego.

Tytuł przyznawany jest strażakom, którzy wykazują się dużym stopniem wykwalifikowania, zaangażowaniem w trakcie akcji ratunkowych, zaangażowaniem w bieżącą służbę oraz działalność społeczną.

Ostatnim elementem tegorocznych obchodów było poświęcenie nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego pozyskanego przez OSP Węgrów.