Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada w sali gimnastycznej I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie odbyła się powiatowa uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wydarzenie rozpoczęło się pokazem musztry w wykonaniu klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie oraz polonezem w wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca Zawierucha działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Następnie zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Polski.

Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości uczestnicy Powiatowego Święta Niepodległości obejrzeli wzruszający program artystyczny, który przygotowała społeczność placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Węgrowski, w tym: Dyrekcja, Nauczyciele i Młodzież z: I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych  im. Jana Kochanowskiego  w Węgrowie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Orkana w Sadownem, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku oraz dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie.

Na zakończenie spotkania zebrani wspólnie zaśpiewali najbardziej znane pieśni legionowe.

Jako że 11 listopada to nie tylko dzień obchodów Narodowego Dnia Niepodległości, ale także czas wspomnień o świętym Marcinie, dla uczestników wydarzenia przygotowano słodką niespodziankę, którą były rogale świętomarcińskie upieczone przez Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Orkana w Sadownem oraz Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – w Węgrowie. Ten słodki przysmak, czyli rogal z nadzieniem z białego maku,  jest specjałem wywodzącym się z Wielkopolski wypiekanym w całym kraju właśnie na 11 listopada.

W holu budynku I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie przygotowano także specjalnie na tę uroczystość wystawę pt.: „Moja Ojczyzna”. Autorami prac są Uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku oraz Dzieci i Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie.

W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm Maciej Górski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Wiceprezes Stowarzyszenia SPONIA Węgrów Urszula Krasnodębska, major Bogdan Ilczuk, Członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego i Radni Rady Powiatu, Wójtowie i Burmistrzowie z terenu powiatu węgrowskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek prowadzonych przez Powiat Węgrowski, a także zaproszeni goście.

Organizatorami Powiatowego Święta Niepodległości były: Starosta Węgrowski Ewa Beszatk i Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym „SPONiA – Węgrów Gabriela Strąk.