powiatwegrowski.pl - Strona główna

Powiatowe ćwiczenia obronne "DOLINA 2020"

Drukuj
(galeria: 1)

W dniach 13-14 października  br., na terenie powiatu węgrowskiego przeprowadzono powiatowe kompleksowe ćwiczenie obronne pk. „DOLINA 2020”. Ćwiczeniem objęte zostały wszystkie miasta i gminy z terenu powiatu, Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie, WKU w Mińsku Mazowieckim, Komenda Powiatowa PSP w Węgrowie,  SP ZOZ w Węgrowie.

Na terenie miasta Łochowa oraz gmin: Sadowne, Stoczek, Wierzbno- została przeprowadzona Akcja Kurierska. Po otrzymaniu kart powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień, kurierzy ze Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Zarządu Dróg Powiatowych- dostarczyli dokumenty do poszczególnych miast i gmin naszego powiatu. Do miasta Węgrowa oraz gmin: Grębków, Korytnica, Liw, Miedzna przekazano pozorowane preparaty jodowe- celem dostarczenia do gminnych punktów dystrybucji.  Preparaty zostały dostarczone przez kuriera ze Starostwa do ww. Urzędów.

Zadania obronne jak i kryzysowe, przekazywane były poprzez Radiową Sieć Zarządzania Wojewody Mazowieckiego, telefonicznie, faxem i pocztą e-mail. W ciągu dwudniowych ćwiczeń, wykonano łącznie 12 zadań operacyjnych z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu, jednostek powiatowych oraz miast i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. W trakcie ćwiczeń we wszystkich podmiotach rozwinięto stałe dyżury, stanowiska kierowania a także zaangażowano powiatowe i gminne Formacje Obrony Cywilnej. Jednym z ćwiczonych elementów, było sprawdzenie funkcjonowania dostępnych środków łączności z zapasowymi miejscami pracy. Przeprowadzone ćwiczenie było złożoną formą szkolenia, prowadzonego w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Zarówno zadania operacyjne, jak i symulowane sytuacje w trakcie ćwiczenia, to zdarzenia mogące realnie wystąpić na terenie Powiatu Węgrowskiego. Jednym z celów tych działań było sprawdzenie stanu przygotowania urzędów, jednostek i osób bezpośrednio wykonujących zadania obronne, do wykonywania zadań operacyjnych.

Jednym z epizodów  w zakresie realizacji działań ratowniczych w symulowanym zdarzeniu terrorystycznym, było podłożenia ładunku wybuchowego na stacji paliw na terenie miasta Węgrowa oraz związane z tym działania.

Ze względu na pandemię coronawirusa oraz zalecenia Wojewody Mazowieckiego - nie przeprowadzono epizodów praktycznych w terenie.

 

Włodzimierz Cichocki

Naczelnik WZK

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.