Powiat Węgrowski gotowy do szczepień

Powiat Węgrowski gotowy do szczepień

W ciągu najbliższych dni rozpoczną się pierwsze szczepienia na terenie powiatu węgrowskiego. Jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia. 21 grudnia 2020 r. odbyła się videokonferencja Społecznej Rady SP ZOZ, na której poruszany był ten temat.

Węgrowski Szpital został wyznaczony jako tzw. szpital węzłowy, którego zadaniem będzie przeprowadzanie szczepień wśród pracowników służby zdrowia. Jak w trakcie posiedzenia Społecznej Rady SP ZOZ poinformował Dyrektor SP ZOZ Artur Skóra, węgrowski szpital jest w stu procentach przygotowany i oczekuje jedynie na stosowane wytyczne z Ministerstwa Zdrowia.

Po przeprowadzeniu szczepień wśród pracowników służby zdrowia rozpocznie się kolejny etap. Wówczas mieszkańcy powiatu węgrowskiego będą mogli zaszczepić się w trzech lokalizacjach: Szpitalu Powiatowym w Węgrowie oraz w Przychodniach Rejonowo-Specjalistycznych w Węgrowie i Łochowie. Dodatkowo utworzony zostanie specjalny zespół wyjazdowy do szczepień domowych.

Dyrektor SP ZOZ Artur Skóra zapewnił, że trwają starania, aby punkty szczepień znalazły się na terenie każdej gminy. Jak zauważył, jest to ważne z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację. W ostatnich dniach odkryty został nowy, jeszcze bardziej zaraźliwy szczep wirusa, dlatego należy postępować sprawnie.

Węgrowski szpital prowadzi szczegółową diagnostykę związaną z COVID-19. Jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce wprowadził testy antygenowe, które usprawniły funkcjonowanie placówki oraz izby przyjęć. Cały czas działa punkt wymazowy, w którym wykonać można testy RT-PCR, prowadzona jest także diagnostyka w kierunku przeciwciał.