powiatwegrowski.pl - Strona główna

Posłanki do Parlamentu Europejskiego z wizytą u Małgorzaty Pepłowskiej

Drukuj
(galeria: 1)

4 października b.r. w powiecie węgrowskim gościliśmy byłą premier Beatę Szydło i poseł Elżbietę Rafalską. Na zaproszenie Marszałek Senatu RP Marii Koc panie posłanki przyjechały z wizytą do pracowni twórczyni ludowej Małgorzaty Pepłowskiej w Ruchnie (gm. Liw).

Europosłanki powitali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański i Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Tadeusz Kot. W wydarzeniu uczestniczyli także: Poseł Daniel Milewski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wspólnie z Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anną Kaszubą, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maciej Górski, Przewodnicząca Rady Miasta Węgrowa Zofia Paczóska, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Węgrowie Artur Salach, przedstawiciele zespołu „Sadowianki” a także mieszkańcy Ruchny.

Po swojej pracowni tkackiej gości oprowadzała Małgorzata Pepłowska. Artystka opowiadała, jak powstają jej prace, zwłaszcza tkaniny dwuosnowowe, przy okazji osobiście przentując pracę na krośnie. W podziękowaniu za odwiedziny artystka podarowała gościom swoje prace w postaci wycinanek z opłatka, kwiatów z krepiny a także książkę o swojej twórczości. 

Pomysłodawczyni spotkania Marszałek Maria Koc podkreślała, że od kilku tygodni Pani Małgorzata Pepłowska w ramach środków ministerialnych realizuje projekt edukacyjny w ramach Programu EtnoPolska, dzięki któremu może prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Program EtnoPolska powstał dzięki Pani Premier Beacie Szydło.

Małgorzata Pepłowska zaliczana jest do najbardziej znanych twórczyń ludowych na Podlasiu i Mazowszu. Jest laureatką wielu nagród w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, otrzymała m.in. nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" a także nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Z własnych środków finansowych otworzyła swoją pracownię, która jak podkreślała artystka, jest jej „królestwem”. Poprzez organizowane warsztaty, zachęca dzieci i młodzież do kultywowania tradycji ludowych.

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)
(galeria: 36)
(galeria: 37)
(galeria: 38)
(galeria: 39)
(galeria: 40)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.