Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją na Ukrainie

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją na Ukrainie

Drukuj
(galeria: 1)

28 lutego br., o godz. 18.00, w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące sytuacji na Ukrainie. W spotkaniu pod przewodnictwem Starosty Ewy Besztak udział wzięli także: Senator RP Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Wicestarosta Marek Renik, wójtowie i burmistrzowie z terenu Powiatu Węgrowskiego, a także przedstawiciele służb i instytucji z terenu powiatu, w tym: Komendant PSP w Węgrowie st. kpt. mgr inż. Mateusz Bieniak, Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie  mł. insp. Zbigniew Zięcina, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Węgrowie Paweł Łabaj i Wiceprezes Tomasz Urbankowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie Anna Wieczorek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie Sylwia Domżała-Kurtiak oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Włodzimierz Cichocki.

Tematem posiedzenia było omówienie kwestii uchodźców napływających do Powiatu Węgrowskiego, zbiórek darów dla Ukrainy a także ewentualnych możliwości zakwaterowania i umiejscowienia uchodźców z podaniem liczby miejsc i ilości łóżek. Starosta podkreślała, że stan wojny, w którym znalazła się Ukraina, mobilizuje polskie samorządy do podjęcia gotowości do udzielenia pomocy dla zagrożonych niebezpieczeństwem sąsiadów.

ZBIÓRKI 

Na terenie Powiatu Węgrowskiego prowadzonych jest wiele zbiórek na rzecz naszych potrzebujących sąsiadów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych poszczególnych gmin i miast.

Potrzebne artykuły zbiera także Starostwo Powiatowe w Węgrowie – produkty żywnościowe  z długim terminem przydatności, środki czystości i higieny osobistej a także leki i materiały opatrunkowe można przynosić do siedziby Starostwa (sala konferencyjna - wejście od podwórka) w godzinach pracy urzędu. Dodatkowo zbierane są także materace czy łóżka polowe. Ważne – prosimy nie przynosić odzieży! Artykuły powinny być w miarę możliwości posegregowane, spakowane w pudełka i podpisane względem swojej zawartości.

Pierwszy transport zebranych artykułów z terenu powiatu węgrowskiego wyruszy już jutro na Ukrainę.

 

PRZYJĘCIE UCHODŹCÓW

Kolejną ważną kwestią była informacja dotycząca liczby uchodźców aktualnie przebywających na terenie Powiatu Węgrowskiego a także możliwości zakwaterowania w najbliższych dniach kolejnych osób.

Obecnie, na terenie powiatu przebywa około 150 osób uciekających przed wojną na Ukrainie (zarówno w miejscach noclegowych zapewnionych przez instytucje powiatowe, miejskie, gminne,  jak też u osób prywatnych).

Przygotowując się na napływ kolejnych osób, które aktualnie próbują przekroczyć granice, Powiat Węgrowski zabezpieczył na chwilę obecną 93 miejsca noclegowe, z czego: 45 miejsc w internacie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, 40 miejsc w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem i 8 miejsc w hostelu Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Gmina Łochów dysponuje ok. 130 miejscami noclegowymi. Ponadto uchodźców przyjmuje także Pałac i Folwark Łochów – z zasobem około 150 miejsc noclegowych.

Dodatkowo wiele osób prywatnych oferuje możliwość pomocy w zakwaterowaniu uciekających przed wojną kobiet i dzieci a także osób starszych.

W sprawach pilnych dotyczących pomocy uchodźcom można kontaktować się pod poniższymi numerami telefonów:

- Ośrodek Interwencji Kryzysowej: 25 308 11 70, 664 747 024

- Wydział Zarządzania Kryzysowego w dniach pracy od poniedziałku do piątku funkcjonuje pod tel. 25 740 92 61. Po godzinach oraz w dni wolne od pracy rolę Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pełni Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie - tel. 25 308 11 22.

 

 

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.