Ponad 1,5 mln zł z WFOŚiGW w Warszawie trafi do samorządów z powiatu węgrowskiego

W poniedziałek 29 maja br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie Samorządowcy podpisywali umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie zadań ekologicznych na swoim terenie. WFOŚiGW reprezentowany był przez Panią Prezes Kamila Mokrzycka oraz Panią Dyrektor Agnieszka Kiljańczyk. W spotkaniach uczestniczył wicepremier Henryk Kowalczyk, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Senator RP Maria Koc oraz gospodarz Starosta Węgrowski Ewa Besztak.

Umowy dotyczyły następujących zadań: dofinansowanie pikników ekologicznych, ścieżek ekologicznych, wymiany oświetlenia na energooszczędne, likwidacja azbestu. Modernizacja oświetlenia i wymiana źródeł ciepła, zadania z zakresu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody oraz usuwanie azbestu – to projekty, które dofinansuje na terenie powiatu węgrowskiego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przeznaczy na ten cel łącznie 1 543 102,40 zł. Umowy dotacyjne z beneficjentami w obecności parlamentarzystów podpisała 29.05.2023 roku w Węgrowie zastępca prezesa WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka.

Modernizacja oświetlenia i wymiana źródeł ciepła.

Maksymalną kwotę dotacji w wysokości 300 000 zł uzyskała gmina Stoczek, która przeprowadzi modernizację i wymianę systemu sterowania oświetleniem na swoim terenie. Gmina Łochów dzięki dotacji w wysokości 299 930,40 zł zmodernizuje swoje oświetlenie uliczne. Podobny projekt zrealizuje gmina Wierzbno, do której trafi 99 187 zł. Gmina Sadowne uzyskała 154 278 zł na modernizację oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego.

Pierwszą wersję programu „Modernizacja oświetlenia” WFOŚiGW w Warszawie uruchomił w połowie 2022 r. w odpowiedzi na wyzwania związane z kryzysem energetycznym wywołanym przez zbrodnicze działania Rosji na Ukrainie. Z programu mogą korzystać gminy, które podpisały z Funduszem porozumienia dotyczące programu „Czyste powietrze”. Na realizacje programu w 2023 r. Fundusz zaplanował 25 mln zł. W związku z dużym zainteresowaniem alokacja została zwiększona o kolejne 4 mln zł. Jednorazowa dotacja może pokryć do 90% kosztów kwalifikowanych zadania, jednak nie więcej niż 300 tyś zł w danym roku. Samorządy mogą przeznaczyć środki na modernizację oświetlenia wewnętrznego lub zewnętrznego w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Fundusz w ramach programu finansuje też wymiane źródeł ciepła w gazowe, olejowe, elektryczne – w tym pompy ciepła oraz źródła opalane biomasą. Możliwe będzie również usyskanie dotacji na zastąpienie dotychczasowego kotła gazowego, olejowego, elektrycznego lub opalanego biomasą na źródło o wyższej niź dotychczas sprawności wytwarzania ciepła, z wyłączeniem montażu kotła na węgiel lub ekogroszek.

Usuwanie azbestu.

W 2023 roku WFOŚiGW w Warszawie uruchomił nowy program dotacyjny „Ekologiczny piknik rodzinny”. Skierowany jest do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, które mogły aplikować o dotację w wysokości 30 tyś zł na organizację wydarzeń w szkołach. Celem programu jest wspieranie lokalnych inicjatyw propagujących przedsięwzięcia polegające na budowaniu podstaw proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska oraz pogłębianiem wiedzy i wrażliwości ekologicznej na terenie województwa mazowieckiego. Pikniki zaplanowano już w gminach Grębków, Liw, Łochów, Miedzna, Sadowne i Stoczek. Wydarzenie organizuje też powiat węgrowski, który dodatkowo otrzymał 46 803 zł dotacji na promocję ideo „zero waste” wśród swoich mieszkańców.

Gmina Miedzna uzyskała 90 000 zł na budowę ścieżki dydaktycznej obok szkoły podstawowej. Z kolei Parafia Ewangielicko-Augsburska w Węgrowie przeprowadzi pielęgnację i konserwację drzew oraz wykona nowe nasadzenia dzięki dotacji w wysokości 87 953 zł.

Jednostka

Kwota dofinansowania

Gmina Liw

Miasto Węrów