Pani Jadwiga Kresa laureatem XVI Edycji Konkursu NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Laureatka konkursu Jadwiga Kresa z dyplomem i statuetką (galeria: 1)

Uroczystość wręczenia nagród laureatom XVI Edycji Konkursu NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO odbyła się w Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 6-ego listpada 2015 r. Laureatem nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego została pani Jadwiga Kresa. Rada Powiatu Węgrowskiego podjęła dnia 15 lipca 2015 r. uchwałę dotyczącą zgłoszenia  kandydatury pani Jadwigi Kresy do konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na konkursu wpłynęło 81 zgłoszeń. Kapituła konkursu wybrała spośród nich 10 laureatów. Pani Jadwiga Kresa przedstawiona została podczas Gali jako pierwsza spośród nagrodzonych, co było bardzo miłym akcentem. Nagrody laureatom wręczała Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Ewa Orzełowska oraz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk. Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest przyznawana za szczególne zasługi w zakresie promocji województwa mazowieckiego w kraju i na świecie w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Pani Jadwiga Kresa jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem. W 1973 r. podjęła pracę w Podlaskiej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Węgrowie („Cepelia”). Pracowała w Nadzorze Artystycznym, gdzie była odpowiedzialna za dział gobelinów. Po rozwiązaniu Spółdzielni w 1990 r. rozpoczęła działalność indywidualną. Pozwoliło to na samodzielne decydowanie o wzorach i jakości wykonywanych przez siebie tkanin. W swojej pracowni skupiła grupę utalentowanych tkaczek związanych z węgrowską Spółdzielnią „Cepelia”.  Wzornictwo gobelinów wykonywanych w pracowni p. Kresy opierało się na projektach wielu znanych artystów plastyków. Tematyka prac Pani Jadwigi Kresy jest bardzo różnorodna. Wśród jej dzieł są tkaniny przedstawiające zabytki Węgrowa i okolic, a także pejzaże, motywy kwiatowe i abstrakcje. Swoje prace Pani Jadwiga Kresa prezentowała na wielu wystawach. Pierwsza z nich miała miejsce na początku działalności artystki w 1992 r. w Warszawie. Pokazano wówczas tkaniny wykonane na podstawie grafik autorstwa Piotra Misy, których powstanie zainspirowane było wierszami. (Dyplom za najciekawszą prezentację na Trzecich Tragach Artystycznych w dniach 9-10 grudnia 2000 r.) Następne wystawy odbyły się kolejno:

• 2004 r. wystawa na festiwalu przedmiotów artystycznych w Poznaniu 3-5 grudnia oraz wystawa w Galerii Domu Gdańskiego w Węgrowie,
  • 2005 r. wystawa na Mazowieckim Spotkaniu z Tradycją w Suchej, wystawa w Galerii „Wiano” w Starostwie Powiatowym w Węgrowie,
  • tkaniny z Pracowni eksponowane były trzykrotnie podczas prezentacji Powiatów w ramach Dni Mazowsza w Łazienkach (2003, 2004, 2005 r.),
  • 2006 r. wystawa w Galerii „Wieża” Muzeum Zbrojowni w Liwie w maju oraz wystawa podczas Festiwalu, koronki i rękodzieła w Łodzi w październiku (wyróżnienie za Gobelin „Las”),
  • 2008 r. wystawa w Galerii „Zadra” w Warszawie,
  • 2009 r. wystawa w Galerii „Wiano” w Starostwie Powiatowym w Węgrowie.

W uroczystości wręczania nagród laureatom wzięła także udział Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska. Galę prowadził Tomasz Kamel, a uroczystość uświetnił piękny występ Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza i Michała Bajora.

Wręczanie nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego laureatce Jadwidze Kresa (2) (galeria: 2)
Wręczanie nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego laureatce Jadwidze Kresa przez Wicemarszałka Ewę Orzełowską i Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesława Raboszuka (galeria: 3)
Laureatka Jadwiga Kresa (galeria: 4)
Galę XVI Edycji Konkursu prowadził Tomasz Kamel (galeria: 5)