Panel poświęcony rozwojowi lokalnemu

Panel poświęcony rozwojowi lokalnemu

Jednym z zadań, jakie stawiają przed sobą władze powiatu węgrowskiego jest tworzenie dogodnych warunków do rozwoju lokalnego. Wizyta Ministra Cyfryzacji była doskonałą okazją do poruszenia tej kwestii w kontekście unowocześniania naszej gospodarki.

Spotkanie odbyło się 6 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie i było kontynuacją wizyty Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego na terenie powiatu węgrowskiego. W panelu udział wzięli: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anna Wiczorek.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Kierownik Delegatury WUM w Siedlcach Anna Kaszuba, Dyrektor Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim Zbigniew Bocian, a także przedstawiciele biznesu, burmistrzowie i wójtowie, radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy instytucji.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski w swojej prezentacji przedstawił założenia ministerstwa w zakresie wdrażania nowoczesnych usług cyfrowych ułatwiających funkcjonowanie przedsiębiorstw. Poinformował również o realizacji projektu, dzięki któremu na terenie powiatu węgrowskiego oraz dwóch ościennych powiatów doprowadzony zostanie szerokopasmowy Internet, składający się z instalacji o długości 700 km. Łącznie dostęp do szybkiego Internetu uzyska dwieście szkół i dziesięć tysięcy gospodarstw domowych. Inwestycje te przyczynią się do rozwoju sieci 5G w Polsce.

Następnie głos zabrała Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która podziękowała całemu środowisku biznesmenów za wkład jaki wnoszą w rozwój lokalny. Do tych podziękowań przyłączyła się Starosta Węgrowski Ewa Besztak. Zauważyła, że rozwój przedsiębiorstw jest jedną z ważniejszych kwestii w kontekście rozwoju lokalnego. W swoim wystąpieniu wróciła do czasów, gdy w Węgrowie upadły największe fabryki i zwróciła uwagę na konsekwencje społeczno-ekonomiczne jakie to za sobą niosło.

Na zakończenie części oficjalnej odbył się krótki panel dyskusyjny, który ma stać się zaczątkiem do wnikliwej analizy potrzeb przedsiębiorców w zakresie współpracy z samorządem powiatowym. Starosta Węgrowski Ewa Besztak zapowiedziała, że kolejnym krokiem będą wizyty studyjne w poszczególnych przedsiębiorstwach.

Rozmowy w części nieoficjalnej umilił catering przygotowany przez klasy gastronomiczne ZSP z Sadownego oraz SOSW z Węgrowa.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski (galeria: 2)
Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc (galeria: 5)