powiatwegrowski.pl - Strona główna

Pamięci rozstrzelanym na węgrowskim rynku

Drukuj
(galeria: 1)

24 stycznia b.r. przypada 76. rocznica rozstrzelania w Węgrowie przez hitlerowców 10 mężczyzn, mieszkańców ówczesnego powiatu sokołowsko-węgrowskiego, którzy przetrzymywani byli w areszcie śledczym w Sokołowie Podlaskim. Mord został dokonany w odwecie za zabicie w Węgrowie 18 stycznia 1944r. urzędnika żandarmerii.

Aby uczcić  pamięć pomordowanych, Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie zorganizowały uroczystość pod tablicą z nazwiskami rozstrzelanych, która znajduje się w Węgrowie u zbiegu ulic Żeromskiego i Piłsudskiego i jest jedynym miejscem pamięci (ciała zostały bowiem zabrane przez pluton egzekucyjny).

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem „Mazurka Dąbrowskiego”, następnie tragiczne wydarzenia sprzed 76. lat przypomniał zebranym Pan Janusz Śladowski.

W uroczystym złożeniu kwiatów udział wzięli: Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Przewodnicząca Rady Miasta Węgrowa Zofia Paczóska, a także samorządowcy, nauczyciele i uczniowie węgrowskich placówek oświatowych.

 

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.