Pałac Paderewskich ma nowego właściciela

Pałac Paderewskich ma nowego właściciela

W poniedziałek, 5 grudnia 2016 r. w Pałacu Paderewskich w Kaliskach (w którym obecnie mieści się Dom Dziecka „Julin”) odbyło się oficjalne podpisanie aktu notarialnego sprzedaży posiadłości. Nabywcą został Samorząd Województwa Mazowieckiego, w imieniu którego umowę podpisali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Wicemarszałek Ewa Orzełowska, zaś  ze strony Powiatu Węgrowskiego Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk i Wicestarosta Halina Ulińska. W uroczystości wzięli udział także pracownicy Departamentu Nieruchomości i  Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego na czele z Panią Dyrektor Katarzyną Wieczorek, Sylwester Chołast Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski, Paweł Stelmach i Włodzimierz Miszczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Łochowa Andrzej Suchenek, Dyrektor Domu Dziecka „Julin” Agata Kuczyńska i pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

Do transakcji doszło w wyniku wyboru najkorzystniejszej oferty cenowej i współpracy samorządów.  Ze sprzedaży nieruchomości Powiat uzyskał kwotę 3.613.482,84 zł.  W ramach tych środków zostanie wybudowany nowy kampus Domów Dziecka. Zgodnie ze znowelizowaną w 2011 roku ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej do 2021 roku liczba podopiecznych w jednym budynku domu dziecka nie może wynosić więcej niż 14 (na chwilę obecną w Julinie wychowuje się około 30-tu podopiecznych). Niedostosowanie się do przepisów prawa groziłoby koniecznością zamknięcia placówki.

Nowy właściciel obiektu, czyli Samorząd Województwa Mazowieckiego ma w planach utworzenie w tym miejscu siedziby Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego a także Mazowieckiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Izby Pamięci Heleny Paderewskiej i Ignacego Jana Paderewskiego.

Główny warunek, o który zabiegał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk czyli otwartość tego obiektu dla społeczeństwa został zatem spełniony. Przyjeżdżający tam uczniowie i turyści będą mogli podziwiać piękno przyrody, urokliwą rzekę Liwiec i  krajobraz obszaru Natura 2000.

Pałac Paderewskich został wybudowany w 1904 roku, a w 1920 wraz z otaczającym go majątkiem, posiadłość kupili od Skarbu Państwa Helena i Ignacy Jan Paderewscy. Dom Dziecka „Julin” ma tam swoją siedzibę od 1948 roku. Od 15 lat organem prowadzącym placówki jest Powiat Węgrowski.

Podpisanie umowy (galeria: 2)
Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miejskiej Łochowa Andrzeja Suchenka (galeria: 3)
Podpisywanie aktu notarialnego przez strony (galeria: 4)
Strony słuchają odczytywanego aktu notarialnego (galeria: 5)