Otwarcie wystawy w Senacie „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”

10 maja 2023 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otworzył wystawę „Polskie Termopile – Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego”.

„Ta wystawa wpisuje się w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego - najdłużej trwającego i najliczniejszego zrywu narodu w walce z zaborcami. Warto o tym pamiętać, bo zrywy powstańcze, aczkolwiek niezakończone finalnymi zwycięstwami, wnosiły swoje cegiełki do permanentnej walki o odzyskanie niepodległości, co zakończyło się sukcesem w 1918 roku" – mówił Marszałek Tomasz Grodzki. Dziękując senator Marii Koc, podkreślił, że szczególnie cenna jest możliwość obejrzenia ekspozycji przez młodzież odwiedzającą mury parlamentu, bo jest to dodatkowa lekcja historii.

Senator Maria Koc zwróciła uwagę, że „wystawa poświęcona jest wydarzeniom powstańczym, które miały miejsce na terenie współczesnego powiatu węgrowskiego, który łączy w sobie historyczną ziemię liwską i drohicką”. Dodając, że wydarzeń powstańczych na tym terenie było jednak bardzo dużo, dlatego, że lokalna społeczność, w większości potomkowie szlachty zaściankowej, byli niezwykle zaangażowani w działalność powstańczą i służyli Rzeczypospolitej – przypomniała Maria Koc.

„To dla nas, mieszkańców, wielki zaszczyt. Nie tylko mieszkańcy naszego powiatu mogą zgłębić tę wiedzę, ale wszyscy, którzy przyjdą zobaczyć ją w Senacie” – zaznaczyła Starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak.

Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela wręczył Marszałkowi Senatu RP prof. Tomaszowi Grodzkiemu obraz upamiętniający Bitwę pod Węgrowem.

Na otwarciu wystawy obecni byli m.in. Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Senator RP Waldemar Kraska, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik,  Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Beata Gashi Przewodnicząca Rady Miasta, Ks. kan. dr Romuald Kosk Proboszcz Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy,  Dyrektor Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie dr. Marek Sobisz, Kustosz Roman Postek, Specjalista ds. Promocji CDK w Węgrowie Barbara Rychlik, Waldemar Cyran Wójt gminy Sadowne, Zbigniew Kłusek Wójt Gminy Stoczek, inspektor Zbigniew Zięcina Komendant Powiatowy Policji, st. kpt. mgr inż. Mateusz Bieniak Komendant PSP w Węgrowie, jak również  młodzież ze szkół ponadpodstawowych powiatu węgrowskiego wraz z opiekunami.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur” z inicjatywy senator Marii Koc. Ekspozycja autorstwa Romana Postka, historyka oraz autora wielu wydawnictw na temat Powstania Styczniowego składa się z kilkunastu plansz, które autor w swoim wystąpieniu po krótce omówił.

źródło:https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,15528,otwarcie-wystawy-w-senacie-polskie-termopile-powstanie-styczniowe-na-terenie-wegrowa-i-powiatu-wegrowskiego.html