Otwarcie przejścia podziemnego w Toporze

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Otwarcie przejścia podziemnego w Toporze

Drukuj
(galeria: 1)

3 lipca br. Wicestarosta Marek Renik uczestniczył w oddaniu do użytku przejścia podziemnego na stacji kolejowej w Toporze.

W otwarciu wzięli również udział: Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Dyrektor Biura Wojewody Anna Kaszuba, Członek Zarządu PKP PLK Piotr Majerczak, Burmistrz Miasta Łochów Robert Gołaszewski oraz Radna RM w Łochowie Zuzanna Bańska i sołtys wsi Zagrodniki  Kazimierz Wróblewski.

Nowe przejście pod torami zapewnia lepszy dostęp do przystanku kolejowego. To kolejna inwestycja w Toporze i powiecie węgrowskim zrealizowana przez  Polskie Linie Kolejowe S.A. dzięki finansowaniu ze środków unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Inwestycja zapewnia wygodniejszy dostęp do peronów przystanku kolejowego w Toporze i zastąpiła dotychczasowe przejście w poziomie szyn, dzięki czemu jest bezpieczniej, a podróżni nie muszą już czekać na przejazd pociągu. Tunel pod torami ma długość 12 m, jest czytelnie oznakowany i dobrze oświetlony. Ważną częścią inwestycji była budowa udogodnień dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym wygodnych dojść na perony. Wybudowano zadaszone pochylnie oraz schody. Z efektów inwestycji skorzystają także osoby łączące podróż rowerem i pociągiem. Na potrzeby rowerzystów wybudowano wiatę ze stojakami na 30 rowerów, a od pobliskiej drogi powiatowej wytyczono ciąg pieszo-rowerowy, co umożliwia łączenie dwóch ekologicznych środków transportu. Budżet inwestycji to 9,5 mln zł netto.

Budowa przejścia pod torami to kontynuacja inwestycji PLK SA w Toporze. Od maja 2021 r. kierowcy bezpiecznie przejeżdżają po zbudowanym tuż obok przystanku nowym wiadukcie. Dzięki bezkolizyjnemu skrzyżowaniu droga krajowa nr 50 przebiega nad torami oraz drogą powiatową. W powiecie węgrowskim bezpieczeństwo na torach i drogach zapewniają już też dwa wiadukty drogowe i przejście podziemne w Łochowie.

 

zdjęcia/Urząd Miejski w Łochowie

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.