powiatwegrowski.pl - Strona główna

Organizacje pozarządowe - konferencja

Drukuj
(galeria: 1)

„Czy i jak angażować się w działalność społeczną?” to temat konferencji inaugurującej, która  odbyła się 2 czerwca 2017 r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Organizatorami spotkania była Federacja Organizacji Pozarządowych Powiatu Węgrowskiego w ramach „Węgrowskiej Akademii NGO”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wicemarszałek Senatu RP Pani Maria Koc, która podkreśliła rolę organizacji pozarządowych w życiu lokalnej społeczności. Gospodarzem konferencji była Zofia Paczóska Prezes Zarządu FOPPW.

Uczestnicy wysłuchali referatów dotyczących: angażowania się w organizacje pozarządowe - Piotr Frączak, o dobrych praktykach w organizacjach opowiadały: Katarzyna Stanisławowska z OWES z Siedlec, Elżbieta Trojanowska ze Stowarzyszenia Jawor w Jaworku i Anna Zaboklicka ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Krypy z gm. Wierzbno.

Możliwości finansowania działań organizacji pozarządowych ze środków ministerialnych (FIO) przedstawiła Pani Elżbieta Woźniak - Sionek reprezentująca Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O sposobach współpracy organizacji z lokalnym samorządem opowiedział Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowała Wicestarosta Halina Ulińska, która wskazała jak wielką rolę organizacje pozarządowe odgrywają w życiu mieszkańców.  Wicestarosta podkreśliła także, że Powiat Węgrowski wychodzi naprzeciw zgłaszanym przez organizacje inicjatywom, wpływającym na poprawę życia lokalnej społeczności.

W wyniku postępowania konkursowego przeprowadzonego w 2016 r. z  organizacjami pozarządowymi zawarto łącznie 56 umów na kwotę 267 tys. zł (14% wzrost liczby zawartych umów w porównaniu z 2015 r.), co oznacza większe zainteresowanie organizacji konkursami ofertowymi. Zawarto również cztery umowy na dotacje celowe na konserwację zabytków na łączną kwotę 228 tys. zł. W ramach promocji Powiatu wsparto kilkanaście różnych doraźnych działań realizowanych przez organizacje na ponad 68 tys. zł. Na wniosek organizacji przyznano 23 stypendia oraz 7 nagród dla młodych sportowców wyróżniających się wysokimi wynikami sportowymi oraz zadania asystenta sportowego, na kwotę przekraczającą 30 tys. zł. Ponadto Powiat będąc członkiem organizacji pozarządowych poniósł koszt członkostwa niespełna 10 tys. zł. Łącznie na rzecz organizacji pozarządowych przeznaczono kwotę 603 tys. zł.

Natomiast w roku bieżącym przeprowadzono dotychczas 8 konkursów ofertowych, pozostaje jeszcze jeden, tzw. uzupełniający, na które przeznaczono kwotę ponad 298 tys. zł, co dotyczy 31 zawartych dotychczas umów. Na renowację zabytków organizacje pozarządowe, w tym związki wyznaniowe otrzymają kwotę 242 tys. zł (dotychczas przeznaczono 162 tys. zł), na stypendia i nagrody sportowe oraz zadania sportowe przeznaczy się 35 tys. zł. Pomoc doraźna szacowana jest na kwotę 50 tys. zł, co oznacza, iż w obecnym roku wsparcie organizacji pozarządowych będzie wyższe (625 tys. zł) niż w minionym roku.

 

Wystapienie Elżbieta Woźniak - Sionek reprezentującej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (galeria: 2)
(galeria: 3)
Występienie Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc. (galeria: 4)
Występienie WIcestarosty Haliny Ulińskiej. (galeria: 5)
(galeria: 6)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.