powiatwegrowski.pl - Strona główna

Ogólnopolska konferencja na temat sytuacji demograficznej

Drukuj
Sala Kolumnowa Sejmu RP - Ogólnopolska konferencja Rządowej Rady Ludnościowej (galeria: 1)

Dnia 30 listopada 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP obyła się ogólnopolska konferencja pt. „Sytuacja demograficzna Polski jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej”.

 Konferencja była kontynuacją i próbą podsumowania organizowanych przez Rządową Radę Ludnościową debat toczonych w trakcie konferencji Perspektywy demograficzne jako wyzwanie dla polityki ludnościowej Polski (kwiecień 2016 r.) oraz 16. Konferencji wojewódzkich, pod wspólnym tytułem Sytuacja demograficzna {województwa} jako wyzwanie dla polityki społecznej  i gospodarczej,  które miały miejsce od 4 lipca 2016 r. do 19 czerwca 2017 r.

Wicestarosta Halina Ulińska, jako przedstawiciel Samorządu Powiatu, brała udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym wyzwań polityki społecznej i gospodarczej wobec sytuacji demograficznej województw. W dyskusji udział wzięli także przedstawiciele rządu, województw, urzędów statystycznych, samorządów lokalnych, instytucji i społeczności akademickich. Wicestarosta podkreślała m.in, że w Strategii Rozwoju Powiatu Węgrowskiego uwzględnione są zagadnienia mające na celu zahamowanie zjawiska depopulacji, ale wiele zadań wymaga większego finansowania z budżetu państwa. Szansą dla rozwijających się społeczności powiatów są programy pomocowe a także dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy poprzez większe subwencje oświatowe na kształcenie zawodowe uczniów. Wicestarosta podkreślała,  że w celu zahamowani spadku liczny ludności należy prowadzić także działania mające na celu zwiększenie atrakcyjności terenu. Gminy i powiaty powinny dysponować środkami finansowymi na budowę infrastruktury turystycznej, miejsc rekreacji i wypoczynku, budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Materiały z konferencji, które odbywały się wcześniej w poszczególnych województwach, wraz z wystąpieniami prelegentów, w tym również Wicestarosty Haliny Ulińskiej z konferencji województwa mazowieckiego (która odbyła się 30 stycznia 2017 r.), zostały zebrane i opublikowane w specjalnej serii wydawniczej Rządowej Rady Ludnościowej , a także są dostępne na stronie internetowej Rady.

Wystąpienie Wicestarosty Haliny Ulińskiej (galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.