Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości”

Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości”

Recytacją słów pierwotnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” i odegraniem Menueta G-dur autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęło się widowisko słowno-muzyczne zorganizowane w ramach projektu „Mazowieckie – historia Niepodległości”.

Na zaproszenie Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery i Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak na koncert, który odbył się 9 października w Węgrowskim Ośrodku Kultury przybyli m.in.: Marszałek Senatu RP Maria Koc, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maciej Górski, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Onaszkiewicz, Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Kot, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek, samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego i inni zaproszeni goście.

Założeniem, jakie przyświecało organizacji wydarzenia  było ukazanie, poprzez prezentację twórczości polskich artystów, roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej i niepodległości w minionych czasach oraz we współczesnym życiu. Uczsetnikom koncertu przypomniane zostały dokonania twórców Polskiej Szkoły Filmowej, Polskiej Szkoły Plakatu oraz pisarzy i poetów.  W spektaklu zamieszczono odwołania do twórczości m.in: Jana Pawła II, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Różewicza, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Herberta, Ignacego Jana Paderewskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Na scenie wystąpili artyści działający w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce – aktorzy Teatru ES, Chór Miasta Siedlce oraz pianistka Joanna Różewska-Kulasińska.

Koncert Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości” zrealizowany został w ramach kampanii Wojewody Mazowieckiego „Mazowieckie – historia Niepodległości”, sfinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.