Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Drukuj
(galeria: 1)

1 marca w całej Poslce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia składamy hołd żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za Ich krew przelaną w obronie Ojczyzny. W obliczu aktualnej sytuacji na Ukrainie, wczorajszy dzień był czasem wyjątkowych wzruszeń, zadumy i refleksji.

Węgrowskie obchody zorganizowało Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Stowarzyszenie Niezłomni Węgrów. W ramach wydarzenia odbyła się uroczysta Msza Święta w  Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Następnie dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej kpt. Hieronimowi Piotrowskiemu pseudonim „Jur”, który poległ 16 stycznia 1947 zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB na kwaterze we wsi Brzuza (pow. Węgrów), gdzie dochodził do zdrowia po długiej chorobie. Funkcjonariusze „bezpieki” zabrali ciało por. Piotrowskiego do PUBP w Węgrowie. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy, obecni na uroczystości wysłuchali Apelu Pamięci, który odczytał komendant Stowarzyszenia Jednostka Strzelecka „Niezłomni Węgrów”  Pan Tomasz Staręga. Ostatnim punktem wydarzenia na ul. Kościelnej było złożenie kwiatów. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddali: w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Światowej Koło Obwodu „Smoła”, major Bogdan Ilczuk oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Pan Krzysztof Onaszkiewicz, Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm Maciej Górski, w imieniu Europosła Adama Bielana – Rafał Brzezik, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, delegacja Starostwa Powiatowego w Węgrowie: Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik i Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, delegacja służb mundurowych: Komendant KPP w Węgrowie insp. Zbigniew Zięcina, Komendant PPSP st. kpt. Mateusz Bieniak i w imieniu Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ppłk Tomasz Drobek; delegacja Miasta Węgrowa: Burmistrz Paweł Marchela, Wiceprzewodnicząca Rady Jolanta Roguska oraz przedstawiciel Związku Sybiraków Kazimierz Dobrenko, delegacja Samorządu Gminy Liw: Wójt Bogusław Szymański i Przewodniczący Rady Mieczysław Jaszczur, Radny Rady Powiatu i przedstawiciel NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Łukasz Komorowski, przedstawiciele Węgrowskiego Klubu PiS, Komenda Hufca ZHP Doliny Liwca im. hm Edmunda Zarzyckiego w Węgrowie oraz klub MKS „Czarni” Węgrów.

Jak co roku, w uroczystości udział wzięli uczniowie z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kochanowskiego oraz Jednostka Strzelecka "Niezłomni Węgrów".

Tego dnia w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyły się dwie projekcje filmu pt. „JUR – Prawdziwa historia”.

ŁOCHÓW

Łochowskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się pod pomnikiem Kapitana Hieronima Piotrowskiego w Parku Dębinka. W wydarzeniu udział wzięli: Poseł Maciej Górski, Wicestarosta Marek Renik, Członek Zarządu Powiatu Artur Lis i przedstawiciele Samorządu Gminy Łochów na czele z Burmistrzem Robertem Gołaszewskim i Przewodniczącym Rady Sławomirem Ryszawą oraz harcerze i mieszkańcy.

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.