Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgrowie

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgrowie

Drukuj
(galeria: 1)

W niedzielę (1.03) w Węgrowie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Jednostkę Strzelecką „Niezłomni Węgrów”, Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, której przewodniczył ks. prał. Leszek Gardzński. Podczas eucharystii węgrowscy harcerze i uczniowie z klas mundurowych ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie pełnili honorową wartę przy portrecie gen. Augusta Fieldorfa "Nila".

Po wspólnej modlitwie uczestnicy w asyście licznych pocztów sztandarowych przeszli na ulicę Kościelną, gdzie w latach 1944-1950 mieścił się areszt Urzędu Bezpieczeństwa.  W budynku więziony był Major Bogdan Ilczuk z Węgrowa, uczestnik niedzielnych obchodów. W uroczystości uczestniczył także inicjator upamiętnienia Prezes ŚZŻAK w Węgrowie Wiesław Ratajski. Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt zebrani odśpiewali hymn narodowy i wysłuchali apelu pamięci, który odczytał Tomasz Staręga. Następnie głos zabrali: senator Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Burmistrza Węgrowa Paweł Marchela.

Kolejnym punktem wydarzenia było złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary terroru stalinowskiego: rotmistrza Witolda Pileckiego i majora Stanisława Ostwind-Zuzga. W imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego hołd oddała delegacja w osobach: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Onaszkiewicz.

Po zakończonej części oficjalnej uczestnicy obchodów obejrzeli przygotowany przez J.S. „Niezłomni Węgrów” pokaz dynamiczny p.n. „Odbicie aresztanta z byłego więzienia UB w Węgrowie” a także mogli skosztować grochówki przygotowanej przez społeczność ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie.

O godz. 16.00 w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Laureatów IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej, który prowadziła Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej i Przewodnicząca Rady Miasta Węgrowa Zofia Paczóska. Zebrani wysłuchali wystąpień zwycięzców i wyróżnionych a także Arlety Lemańskiej i Wojciecha Bardowskiego. Jury przyznało pierwsze miejsce Patrycji Niedziółce (śpiew) i Kacprowi Jastrzębskiemu (fortepian), uczniom I LO im. B. Prusa w Siedlcach. Drugie miejsce zajął Jacek Czarnacki z Korytnicy z akompaniatorem Tadeuszem Gabrielem Szarugą (akordeon) z Węgrowa, a trzecie – Natalia Okulus z Miedzny. Wyróżnienia otrzymali: Monika Mróz, Jakub Andrzejewski i Łukasz Jurkiewicz (wszyscy z Jaworka w gm. Wierzbno).

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)
(galeria: 36)
(galeria: 37)
(galeria: 38)
(galeria: 39)
(galeria: 40)
(galeria: 41)
(galeria: 42)
(galeria: 43)
(galeria: 44)
(galeria: 45)
(galeria: 46)
(galeria: 47)
(galeria: 48)
(galeria: 49)
(galeria: 50)
(galeria: 51)
(galeria: 52)
(galeria: 53)
(galeria: 54)
(galeria: 55)
(galeria: 56)
(galeria: 57)
(galeria: 58)
(galeria: 59)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.