Obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w powiecie węgrowskim.

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem oporu wobec komunistycznych władz oraz wielkiej niezłomnej wiary w Boga i miłości do Ojczyzny. Organizowane obchody w powiecie węgrowskim  miały charakter symboliczny oraz wymiar edukacyjny. Przypominały niezłomną, wspaniałą postawę bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przesłanie, którym kierował się w swej kapłańskiej posłudze – „Zło dobrem zwyciężaj”.

W dniu 20 października odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie pod przewodnictwem ks. dr Romualda Koska. Następnie uczestnicy spotkali się pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki na węgrowskim cmentarzu.

Uroczystość poprowadził Przewodniczący NSZZ „Solidarność” pan Piotr Szuliński. Modlitwę odmówił ks. dr Romuald Kosk.

Słowa do zebranych skierowali: Poseł na Sejm RP–  pani Maria Koc, Starosta Powiatu Węgrowskiego – pani Ewa Besztak oraz historyk pan Andrzej Brzezik.

Na zakończenie uroczystości następujące delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze: Senator RP pani Maria Koc, Poseł na Sejm RP pan Maciej Górski;  w imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego: Starosta Węgrowski pani Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu pan Bogusław Szymański oraz Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki pan Krzysztof Litka; w imieniu Samorządu Miasta Węgrowa: Burmistrz Miasta pan Paweł Marchela oraz  Wiceprzewodnicząca Rady pani Beata Gashi; w imieniu NSZZ „Solidarność”: pan Jerzy Ryczkowski, pan Marek Królak oraz pan Krzysztof Szymański; w imieniu Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie: pani Małgorzata Panzo oraz pan Dawid Kołodyński.

Dziękujemy uczniom Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie na udział w poczcie sztandarowym oraz za pełnienie asysty przy Pomniku. Opiekę nad młodzieżą sprawowali pani Dyrektor Joanna Gołębiewska-Kokoszka,  pan Wicedyrektor Leszek Redosz oraz pani Katarzyna Grenda.

W dniach 17 i 18 października zorganizowane zostały w szkołach warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez  dr Grzegorza Łeszczyńskiego z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkania przybliżyły młodzieży postać księdza Jerzego Popiełuszki i czasy w których żył. Uczestnicy warsztatów poznali życie, działalność i okoliczności morderstwa popełnionego na kapelanie Solidarności jak również formy jego upamiętnienia.  Pan dr Grzegorz Łeszczyński zapoznał młodzież z portalem edukacyjnym IPN: opowiedziane.ipn.gov.pl gdzie umieszczane są relacje świadków historii.

W warsztatach uczestniczyły następujące szkoły: Zespół Szkół Ponadpodstawowych  w Łochowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie oraz  Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

Organizatorami obchodów byli: Samorząd Powiatu Węgrowskiego, NSZZ „Solidarność” w Węgrowie oraz Instytut Pamięci Narodowej. Patronat nad obchodami objęli Senator RP pani Maria Koc oraz Poseł na Sejm RP pan Maciej Górski.