Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2021 r. odbyły się zorganizowane przez Samorząd Miasta Węgrowa uroczystości 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. W wydarzeniu wzięła udział Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Radny Rady Powiatu Łukasz Komorowski.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ks. Leszka Gardzińskiego, proboszcza i dziekana węgrowskiego.

Po mszy świętej delegacja Samorządu Powiatu Węgrowskiego udała się pod tablicę upamiętniającą Konstytucję 3 Maja, gdzie złożyła symboliczne kwiaty.

3 maja 1791 uchwalono przez Sejm Czteroletni  konstytucja w ówczesnym czasie była synonimem nowoczesności i mądrości naszego narodu, a także dbałości o nasz narodowy interes, przeciwko któremu zawiązał się spisek magnacki zwany Targowicą. Konstytucja 3 Maja była przejawem patriotyzmu, o którego zachowaniu powinniśmy pamiętać także w czasach współczesnych.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego oddaje hołd twórcom Konstytucji 3 Maja.