Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Drukuj
(galeria: 1)

W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę Bitwy pod Węgrowem. Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, której przewodniczyli Ks. Prałat dr Zbigniew Rostkowski Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie wraz z Ks. kan. dr Romualdem Koskiem.

Na zakończenie Starosta Węgrowski Ewa Besztak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Leszkiem Redoszem podziękowali za odprawienie eucharystii. Jednocześnie zapraszając wszystkich na udział w licznych uroczystościach związanych ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, które będą miały miejsce na terenie powiatu węgrowskiego.

Po zakończeniu Mszy św. delegacja Samorządu Powiatowego na czele z Panią Starostą Ewą Besztak w obecności Posła na Sejm RP Macieja Górskiego i przedstawicielami lokalnych samorządów przejechały pod Pomnik Powstańców znajdujący się na Gościńcu Niepodległości, aby złożyć symboliczny znicz pamięci. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali Starosta Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz oraz Wiceprzewodniczący Krzysztof Onaszkiewicz. Obecni byli również Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Węgrowa Beatą Gashi.

Znicz złożono również w obecności Ks. dr Grzegorza Giemzy Proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie na grobie poległego w bitwie nauczyciela Edwarda Marskiego znajdującym się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Węgrowie, a także na cmentarzu parafialnym w Węgrowie przy tablicy Jana Zarzyckiego oraz przy grobie Stanisława Melchiora weteranów wydarzeń styczniowych.

Tego dnia delegacje składały symboliczne znicze w różnych miejscach na terenie powiatu. Wicestarosta Marek Renik wraz z Wójtem Gminy Stoczek Zbigniewem Kłuskiem i Przewodniczącym Rady Gminy Stoczek Dariuszem Gmurem złożyli znicz w Hucie Gruszczyno. Także na terenie Gminy Wierzbno Wójt Emil Wąsowski wraz z Radnym Powiatu Węgrowskiego Łukaszem Komorowskim uczcili pamięć o poległych powstańcach na tamtejszych mogiłach.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.