Obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W środę 26 stycznia w ramach uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu powstania styczniowego odbyła się konferencja naukowa oraz otwarcie ekspozycji muzealnej poświęconej powstaniu oraz Bitwie pod Węgrowem.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce w WOK-u, gdzie odbyła się konferencja pn. „Pokolenia pamiętają”. Spotkanie prowadzone przez dr. Marka Sobisza rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem gości między innymi Biskupa Drohiczyńskiego Piotra Sawczuka, przedstawiciela Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego Księdza Majora Tomasza Wigłasza, przedstawiciela Kościoła Prawosławnego Księdza Piotra Rajeckiego, ministra Jana Józefa Kasprzyka, a także wielu znamienitych przedstawicieli instytucji, a także samorządowców z terenu powiatu węgrowskiego. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowała Starosta Ewa Besztak oraz Przewodnicący Rady Powiatu Leszek Redosz.

Po przywitaniu, Minister Jan Kasprzyk wraz z płk. Mariuszem Tomalskim odznaczyli medalem Pro Patria: Ks. Kan.  Dr. Romualda Koska, ks. Mariusza Krolla, Romana Postka oraz dr. Marka Sobisza. Następnie Minister powiedział parę słów dotyczących powstania styczniowego, po czym zebrani obejrzeli projekcję filmu dokumentalnego „Rok 1863”.

Po projekcji filmu prelegenci: Renata Jabłkowska, dr Rafał Dmowski oraz Roman Postek przedstawili prezentacje dotyczące powstania styczniowego. Tematami prezentacji były:

• „Powstanie Styczniowe z zbiorach specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” –  Renata Jabłkowska,
  • „Powstanie na pograniczu Mazowsza i Podlasie” - dr Rafał Dmowski,
  • „Węgrów – Polskie Termopile” - Roman Postek.

Po prezentacjach o podsumowanie został poproszony ks. Biskup Piotr Sawczuk, który wraz z ks. Mjr Tomaszem Wigłaszem oraz ks. Piotrem Rajeckim poprowadzili krótką, ekumeniczną modlitwę w intencji ojczyzny.

Na zakończenie pierwszej części Starosta Węgrowski Ewa Besztak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Leszkiem Redoszem podziękowali prelegentom oraz dr. Markowi Sobiszowi za organizację wydarzenia.

Druga część uroczystości miała miejsce w Klasztorze, gdzie Ks. Biskup oficjalnie otworzył ekspozycję muzealną poświęconą powstaniu styczniowemu i Bitwie pod Węgrowem, znajdującą się w podziemiach Klasztoru.