Obchody 155. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w powiecie węgrowskim

Obchody 155. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w powiecie węgrowskim

Pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski - Stary Dwór gm. Wierzbno (galeria: 1)

Dnia 22 stycznia 2018 r. Samorząd Powiatu Węgrowskiego zorganizował obchody 155. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości, które prowadziła Wicestarosta Halina Ulińska, rozpoczęły się pod pomnikiem ks. gen. Stanisława Brzóski w miejscowości Stary Dwór gm. Wierzbno. Zgromadzeni przy asyście pocztów sztandarowych oddali hołd poległym powstańcom poprzez wspólną modlitwę, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów. Uczeń I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie Piotr Wyżyk odczytał wzruszający wiesz porucznika Wacława Zachoszcza „Huknęły strzały...Bohaterskim cieniom ks. Brzóski”. Wicemarszałek Woj. Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśliła w swoim wystąpieniu znaczenie organizacji takich uroczystości patriotycznych i złożyła pod pomnikiem wiązankę kwiatów. Delegacja Powiatu Węgrowskiego złożyła wiązanki przy symbolicznych miejscach upamiętniających walczących powstańców: przy obelisku ks. Stanisława Brzóski w Starym Dworze, Kamieniu - pomniku powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Węgrowem, a także przed tablicą upamiętniającą Władysława Rawicza w Proszewie. Dalsza część uroczystości, którą była konferencja na temat „Powstanie styczniowe na Mazowszu i Podlasiu” odbyła się w Starostwie Powiatowym w Węgrowie. Przybyli na nią: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lidia Siuchta i Paweł Marchela, Członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski, Paweł Stelmach i Włodzimierz Miszczak, Radni Rady Powiatu Marek Matusik i Tadeusz Kot, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Przewodniczący Rady Gminy Grębków Ireneusz Kowalski,  Przewodniczący Rady Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek i Przewodniczący Rady Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, Sekretarz Gminy Wierzbno Barbara Kowalczyk, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, bibliotek miejskich i gminnych, dyrektorzy szkół i nauczyciele historii z terenu powiatu a także media i młodzież z klas mundurowych II LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Zaproszonych gości powitał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Słowa do zebranych skierowała także obecna na uroczystościach Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Zebrani wysłuchali następujących wystąpień: dr Rafał Dmowski Ziemia węgrowska jako teren działań zbrojnych podczas powstania styczniowego, mgr Bogusław Niemirka Ksiądz generał Stanisław Brzóska i inni, mgr Andrzej Kruszewski Węgrowskie Termopile w literaturze, dr Mirosław Roguski „Spartanie Węgrowscy - chodaczkowi bohaterowie” szarży kosynierów w bitwie pod Węgrowem, dr Grzegorz Welik Władysław Rawicz naczelnik cywilny województwa podlaskiego, mgr Artur Rogalski Kilka słów o wpisach związanych z 1863 rokiem w aktach metrykalnych Archiwum Państwowego w Siedlcach. Podczas konferencji otwarto także wystawę dotyczącą Powstania Styczniowego przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Siedlcach. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Starostwa Powiatowego w Węgrowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Węgrowie a także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie w replikach strojów powstańczych z repliką sztandaru Powstania Styczniowego oraz uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie. Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali także pięknych utworów muzycznych „Niepodległa Niepokorna” i „Niepodległość trudne słowo” w wykonaniu Pauliny Ogonowskiej, uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało najdlużej z polskich powstań, do jesieni 1864 roku.

Młodzież z klas mundurowych  II Liceum Ogólnokształcącego ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie (galeria: 2)
Uroczystość prowadziła Wicestarosta Halina Ulińska (galeria: 3)
Wystąpienie Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka (galeria: 4)
Wystąpienie Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej (galeria: 5)