Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w Sadownem

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w Sadownem

To był jeden z ważniejszych dni w dziejach Sadownego. 24 marca dokonano odsłonięcia tablic upamiętniających rodzinę Lubkiewiczów oraz mieszkańców Sadownego ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. W uroczystościach wziął udział Premier RP Mateusz Morawiecki.

Rodzina Lubkiewiczów prowadziła piekarnie. W trakcie okupacji sprzedawała i rozdawała chleb Żydom ukrywającym się w okolicy. Niestety Leon, Marianna oraz ich syn Stefan pomoc tą przypłacili życiem. W 1997 roku zostali odznaczeni przez Instytut Jad Waszem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a teraz Instytut Pileckiego przy współpracy Powiatu Węgrowskiego i Gminy Sadowne upamiętnił ich bohaterstwo tablicą umieszczoną na specjalnie przygotowanym kamieniu.

Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez ks. bp Antoniego Dydycza. Następnie odsłonięta została tablica upamiętniająca rodzinę Lubkiewiczów, jako drugą odsłonięto tablicę poświęconą mieszkańcom Sadownego.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w tej uroczystości towarzyszyła Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która sprawowała honorowy patronat nad wydarzeniem oraz Ministrowie: Andrzej Dera, Krzysztof Tchórzewski, Jacek Sasin, Marek Suski, Magdalena Gawin, a także Posłowie: Teresa Wargocka, Daniel Milewski, Jolanta Hibner. Oprócz tego obecni byli: Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, członek zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz liczni samorządowcy.

Organizatorami wydarzenia byli: Dr Wojciech Kozłowski Dyrektor Instytutu Pileckiego, Ewa Besztak Starosta Węgrowski, Marek Renik Wicestarosta Węgrowski oraz Waldemar Cyran Wójt Gminy Sadowne.

Fot. Biuro Promocji Powiatu / gwio.pl