Narodowe Czytanie 2024 – „Kordian” Juliusza Słowackiego

Narodowe Czytanie 2024 – „Kordian” Juliusza Słowackiego

Dnia 03 września br. na Rynku Mariackim w Węgrowie w ramach 13 edycji Narodowego Czytania zebrała się młodzież z węgrowskich szkół.

Wydarzenie rozpoczęto występem wokalnym Anastazji Żołnierzak, następnie głos przejęła Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie Ewa Dmowska, później Starosta Węgrowski Ewa Besztak wraz z Burmistrzem Miasta Węgrów Pawłem Marchelą otowrzyli oficjalnie wydarzenie.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. Inicjatywa ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.

Bohaterem 13 edycji Narodowego Czytania jest dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego pt. "Kordian", którego fragmenty zostały odczytane przez uczniów.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel (autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, oraz  "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.