Nabór do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Nabór do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

W Starostwie Powiatowym w Węgrowie dnia 8 grudnia odbyło się spotkanie dotyczące Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Warunki skorzystania z programu omówiła Senator RP Maria Koc.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu wsparcie samorządów w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, aby chronić je przed degradacją i zniszczeniem. Środki przyznane w ramach programu będzie można przeznaczyć na finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków zgodnie z ustawą z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wnioskodawca będzie mógł również przeznaczyć pozyskane środki na udzielenie dotacji osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na zasadach określonych w uchwale podjętej przez organ samorządu.

W spotkaniu uczestniczyli: Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik, przedstawiciele lokalnych samorządów wraz z pracownikami merytorycznymi  a także właściciele lub zarządcy obiektów zabytkowych z terenu powiatu węgrowskiego.

Nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków rozpoczął się 24 listopada i potrwa do 31 stycznia 2023r. Zgodnie z regulaminem programu każda gmina, powiat lub województwo może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków. Wnioski będą rozpatrywane według kategorii wartości dofinansowania w limitach: do 150 tys. zł do 200 tys. zł i do 3,5 mln zł. Wysokość dofinansowania wynosi 98 proc., natomiast wkład własny samorządu to 2 proc wartości zadania inwestycyjnego. Na realizację całego Programu Odbudowy Zabytków rząd planuje przeznaczyć 3 mld zł.

Pozyskane w ramach programu środki będą przekazywane bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.