Muzeum Węgrowa już otwarte

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Muzeum Węgrowa już otwarte

Drukuj
(galeria: 1)

Po wielu miesiącach przygotowań, 28 marca b.r. dokonano uroczystego otwarcia Muzeum Węgrowa, które mieści się w podziemiach dawnego Klasztoru.

Zejście do podziemi i otwarcie Ekspozycji Muzealnej poprzedziło przedstawienie w wykonaniu dzieci i opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie a także wręczenie osobom zasłużonym dla powstania muzeum medali Jana Dobrogosta Krasińskiego przyznanych przez Stowarzyszenie Klasztor Węgrów. 

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc (pomysłodawczyni muzeum), poseł Daniel Milewski, ks. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus – biskup drohiczyński, prawosławny biskup hajnowski ks. Paweł Tokajuk, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Węgrowie ks. Paweł Szwedo, naczelny rabin Górnego Śląska Yehoshua Ellis, kierownik delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego, przedstawiciele instytucji i placówek kultury, środowisko turystyczne oraz zaproszeni goście.

Zlokalizowana w podziemiach kościoła Parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antonego z Padwy ekspozycja p.n. „Węgrów - miasto wielu kultur i religii” to miejsce, które ma ukazywać historię miasta, pełniąc przy tym funkcję edukacyjną i turystyczną. Nowe muzeum jest świadectwem wielokulturowość Węgrowa, w którym przez wieki żyli obok siebie katolicy, prawosławni, protestanci i Żydzi. Poprzez wykorzystanie wielu środków wyrazu, takich jak cegła, beton, metal oraz drewno, a także światło, dźwięk i multimedia, wyróżnia się nowoczesnością i siłą przekazu. Będzie to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych naszego regionu.

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.