Mikrobus dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie

Mikrobus dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie

Od prawej: Beata Noceń - samodzielny specjalista d/s współpracy z administracją publiczną PFRON, Wicestarosta Halina Ulińska, Starosta Krzysztof Fedorczyk (galeria: 1)

W dniu 21 sierpnia 2018 r. w siedzibie Oddziału Mazowieckiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie przedstawicie Powiatu Węgrowskiego Starosta Krzysztof Fedorczyk i Wicestarosta Halina Ulińska podpisali umowę na dofinansowanie ze środków PFRON zakupu pojazdu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych z przeznaczeniem dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Ze strony PFRON umowę podpisała Dyrektor Oddziału Mazowieckiego PFRON Pani Anna Wandzel.
Powiat Węgrowski otrzymał ze środków PFRON dofinansowanie do zakupu pojazdu w wysokości 80 tys. zł w wyniku złożenia do Oddziału Mazowieckiego Funduszu, w lutym b.r. wniosku wraz z projektem, pn.: „Likwidacja barier transportowych poprzez zakup pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie – placówki prowadzącej rehabilitację”. Projekt przygotowany został przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie w odpowiedzi na potrzeby sygnalizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Szacowany całkowity koszt realizacji zadania to kwota 154 683,00 zł. Różnicę pokryje ze środków własnych Samorząd Powiatu Węgrowskiego.
W ramach realizowanego Projektu planuje się zakup mikrobusu 9-osobowego, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich. Pojazd wyposażony zostanie, m. in. w najazdy teleskopowe, umożliwiające wprowadzenie wózka inwalidzkiego, pasy zabezpieczające osobę niepełnosprawną na wózku oraz szyny mocujące wózek w podłodze pojazdu.
Podpisana umowa z PFRON umożliwia rozpoczęcie procedury przetargowej na zakup pojazdu. Pod koniec października przewidywany jest termin przekazania  samochodu w użytkowanie Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Węgrowie.
Zakupiony w ramach realizacji niniejszego projektu mikrobus przyczyni się do znacznego usprawnienia funkcjonowania SOSW w Węgrowie. Umożliwi, m.in. większej liczbie osób niepełnosprawnych korzystanie z zajęć dodatkowych organizowanych przez placówkę, zwiększenie ilości wycieczek oraz zajęć poza siedzibą Ośrodka. Ponadto zapewniony zostanie wychowankom Ośrodka mniej sprawnym ruchowo i z innymi zaburzeniami, wyższy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo podczas przewozu.