Mazowieckie Święto Chleba w Węgrowie

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Mazowieckie Święto Chleba w Węgrowie

Drukuj
Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska dziękowała rolnikom za ich trud związany z zasiewami, pielęgnacją i zbiorem płodów rolnych (galeria: 1)

13 września 2015 r. na Rynku Mariackim w Węgrowie odbyło się Mazowieckie Święto Chleba. Uczestnicy wydarzenia poprzedzonego mszą świętą w Bazylice Mniejszej w Węgrowie jak co roku mogli wziąć udział w konkursach na: „Najsmaczniejszy chleb wiejski” i „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, które na stałe wpisały się w tradycję obchodzenia zakończenia zbioru  plonów przez rolników z naszego regionu. Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska wraz z Burmistrzem Krzysztofem Wyszogrodzkim oficjalnie otworzyła tegoroczne obchody Święta Chleba. Chlebem dożynkowym Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki i Wicestarosta Halina Ulińska dzielili się z mieszkańcami, a następnie wręczyli nagrody  w konkursach:

„Wieńce dożynkowe tradycyjne”
I miejsce – Zespół „Sadowianki” z Sadownego,
II miejsce - Reprezentacja Wsi Chmielew,
III miejsce - Zespół „Iwowianki” z miejscowości Iwowe,

„Wieńce o formach obcych tradycji ludowych” otrzymali:
- Dorota Szczygielska z Węgrowa,
- Marzenna Małko, Jadwiga Borowicka, Jerzy Krzysztof Borowicki z Karolewa,
- Maria Wrzeszcz z Węgrowa.

"Na najsmaczniejszy chleb wiejski":
I miejsce – Irena i Danuta Zawadzkie z Żulina
II miejsce – Stanisława Góral z Żulina
III miejsce – Zdzisława Kijewska z Węgrowa

Oprócz wyłonienia laureatów konkursów, mieszkańcy powiatu mogli posmakować regionalnych przysmaków na Jarmarku Ludowym oraz podziwiać występy zespołów takich jak: Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa, Zespół Ludowy Węgrowianie, Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, Zespół pieśni i tańca „Korytnickie Promyczki”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia, „Kapela Łochowska” i występ Romana Brochockiego. Podczas imprezy rozstrzygnięto także VI Edycję Mazowieckiego Konkursu Wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny pracy i ekologii w rolnictwie dla rolników i sołtysów, w którym nagrody ufundowała Placówka Terenowa KRUS w Węgrowie przy współpracy Starostwa Powiatowego w Węgrowie oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego w Węgrowie. W Mazowieckim Święcie Chleba w Węgrowie wziął także udział Przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Orłowski, Przewodniczący Komisja Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Marek Matusik.

W czasie obchodów Mazowieckiego Święta Chleba 13 września 2015 roku zostali odznaczeni następujący rolnicy odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego:

1.         Krzysztof Dąbkowski – Węgrów

2.         Piotr Rychter – Węgrów

3.         Jacek Tarapata- Węgrów

4.         Adam Czarnogórski – Topór gmina Stoczek

5.         Sławomir Supeł – Międzyleś gmina Miedzna

6.         Witold Skórka – Tończa gmina Liw

7.         Ryszard Kozioł – Tończa gmina Liw

8.         Tomasz Gago – Jarnice gmina Liw

9.         Andrzej Janiuk – Szaruty gmina Liw

10.       Paweł Smolarski – Soboń gmina Wierzbno

11.       Kazimierz Wąsowski – Wyględówek gmina Wierzbno

12.       Leszek Jaworski -  Adamów gmina Wierzbno

13.       Zbigniew Szatkowski – Jaworek gmina Wierzbno

14.       Waldemar Gąsiorowski –  Jaworek gmina Wierzbno

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Węgrowskiego Marek Matusik wystosował do poszczególnych gmin pisma o wytypowanie zasłużonych rolników. Po przesłaniu wniosków do Ministerstwa ww. rolnicy otrzymali odznaki honorowe, które w imieniu Ministra   Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego wręczyła podczas Mazowieckiego Święta Chleba Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska.

 

foto: Starostwo Powiatowe w Węgrowie/ Archiwum UM Węgrów

Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki i Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska odebrali dożynkowy chleb z rąk Stanisława Górskiego (galeria: 2)
Podczas Mazowieckiego Święta Chleba przedstawiono laureatów konkursów organizowanych dla rolników i wreczono nagrody (galeria: 3)
Wspólne zdjęcie po nagrodzeniu w konkursie- wieńce dożynkowe (galeria: 4)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.