Mazowieckie Święto Chleba i Sera 2018

Mazowieckie Święto Chleba i Sera 2018

9 września 2018r. na Rynku Mariackim w Węgrowie odbyło się Mazowieckie Święto Chleba i Sera. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie będąca dziękczynieniem rolników za tegoroczne plony. Po jej zakończeniu delegacje z wieńcami dożynkowymi przemaszerowały na węgrowski rynek. Zebranych przywitał swoim występem Zespół Ludowy Węgrowianie, następnie starostowie Maria Kruszewska i Waldemar Panasewicz przekazali chleb dożynkowy burmistrzowi miasta Krzysztofowi Wyszogrodzkiemu, który z kolei dzielił się nim z przybyłymi gośćmi. Obecna na uroczystościach Wicestarosta Halina Ulińska podziękowała rolnikom za ich trud pracy na roli, a delegacjom dożynkowym za chęć kultywowania pięknej polskiej tradycji dożynek. Uroczystościom towarzyszył jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową, na którym stoiska wystawili wystawcy z terenu Powiatu Węgrowskiego i okolicznych miejscowości. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska współorganizatora wydarzenia firmy Hochland, przy których zwiedzający mogli skosztować serów i produktów z nich przygotowanych. Podczas trwającego festynu uczestnicy wysłuchali Koncertu „Węgrów i okolice Kuźnią Talentów” w którym wystąpili: Zespół Ludowy „Węgrowianie”, Aleksandra Kosiorek, Nela Zawadzka, Zespół Tańca Ludowego „Zawierucha” z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Węgrowie, młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgrowie, Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa, FTA AVOCADO, grupa wokalna działająca przy WOK, Zespół Tańca Ludowego „Zawierucha” z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Węgrowie, Maja Szczepanik, Dominika Kwiecień. Moc wrażeń dostarczyły zespoły: „Stara Kuźnia”, „Boogie Night” a także występ gwiazdy wieczoru  Sylwii Grzeszczak z zespołem, na który przybyły tłumy mieszkańców i gości. Podczas trwającego całodziennego pikniku organizatorzy zapewnili również: Warsztaty Tkackie Pani Małgorzaty Pepłowskiej, atrakcje dla dzieci i atrakcje sportowe – z   których można było skorzystać również na boisku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Tam też szczęśliwcy wylosowani w konkursie mogli skorzystać z lotu Balonem – przygotowanego przez HOCHLAND. Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygnięto konkursy: 1. „Na najsmaczniejszy chleb wiejski” I miejsce - Pani Renata Skórka z Węgrowa, II miejsce – Pani Bogusława Gryz z Papierni, III miejsce - Pani Stanisława Góral z Żulina. Wyróżnienia przyznano Pani Joannie Dróżdż z Adamowa oraz Szkole Podstawowej im. Ks. Bpa Franciszka Jaczewskiego z Górek Grubaków. 2. „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy” w kategorii „Wieńce dożynkowe tradycyjne” I miejsce – Panie Zofia i Ewa Salach z Kryp, II miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś, III miejsce – Sołectwo Brzozów. Wyróżnienia przyznano: Amatorskiemu Śpiewaczemu Zespołowi „Sadowianki” z Sadownego oraz Pani Jolancie Połaskiej z Karczewca. W kategorii „ Wieńce o formach obcych tradycji ludowych” I miejsce – Stowarzyszenie „Szyszka Chmielewska‘’ z Chmielewa, II miejsce – Sołectwo Ocięte, III miejsce - Pani Danuta Zawadzka z Żulina.  3. „Na najsmaczniejszą potrawę z serkiem Almette” I miejsce –  Pani Stanisława Góral z Żulina, II miejsce - Pani Karolina Dorosz z Sokołowa Podlaskiego, III miejsce - Pani Teresa Onaszkiewicz z Miedzny.

Wystąpienie Wicestarosty Haliny Ulińskiej (galeria: 8)
Od lewej: prezes Hochland Polska Peter Knauer, Radny Rady Powiatu Marek Matusik, Wicestarosta Halina Ulińska i dyrektor Zakładu Mleczarskiego Hochalnd w Węgrowie Jerzy Mrozowski. (galeria: 10)
Występ Neli Zawadzkiej (galeria: 15)