Kwalifikacja wojskowa 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

W związku z pandemią oraz odwołaniem przez MON i MSWiA kwalifikacji wojskowej, która miała się odbyć na przełomie marca i kwietnia – w br. na terenie powiatu węgrowskiego rozpoczęła się 2 listopada i trwać będzie do 18 listopada.

W tym terminie Powiatowa Komisja Lekarska przeprowadzi kwalifikację ok. 370 osób w tym:

1. rocznika podstawowego tj. osób urodzonych w 2002r.;
  2. roczników starszych tj. osób urodzonych w latach 1997-2001 które: nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osób urodzonych w latach 2000-2001 które:

- zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej ;

- zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły  wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

d)  kobiet urodzonych w latach 1997-2002 posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę min. w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

e) osób, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Powiatowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenia o zaliczeniu osób kwalifikowanych do jednej z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

- kategoria A- zdolny do czynnej służby wojskowej,

-  kategoria B- czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej,

- kategoria D- niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,

- kategoria E- trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Dla poszczególnych miast i gmin naszego powiatu, opracowano szczegółowy harmonogram określający ilość osób, które powinny stawić się przed Komisją w określonym dniu. Jest to liczba wahająca się w graniach od 35 do 38 osób dziennie.

Zagrożenie pandemiczne spowodowało, że dla osób kwalifikowanych wyznaczono również godziny stawiennictwa co umożliwia zachowanie dystansu społecznego. Stosowane są  też inne zasady reżimu sanitarnego, polegające min. na zaopatrywaniu w maseczki osób ich nie posiadających, dezynfekcji rąk, odkażaniu wyposażenia i sprzętu w pomieszczeniach.

W czasie trwania kwalifikacji zakładana jest ewidencja wojskowa i wydawane są „wojskowe dokumenty osobiste”- książeczki wojskowe. W tym celu zatrudniono pisarki  i świetlicowego, którego zadaniem jest czuwanie nad ładem i porządkiem w miejscu prowadzenia kwalifikacji , prowadzenie zajęć świetlicowych oraz egzekwowanie spełnienia wymogów sanitarnych. Podkreślenia wymaga fakt, że stawienie się do kwalifikacji i uznanie za zdolnego (zdolną) do służby wojskowej, nie jest jednoznaczne z obowiązkiem stawienia się w jednostce wojskowej. Jak wszyscy wiemy, służba wojskowa w Polsce jest służbą zawodową, dlatego po otrzymaniu książeczki wojskowej, osoby kwalifikowane przenoszone są do rezerwy. W trakcie kwalifikacji prowadzony jest proces ustalania zdolności (przydatności) osoby kwalifikowanej dla potrzeb obronnych państwa. Kwalifikacja wojskowa odbywa się przy współudziale przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim oraz miast i gmin z terenu powiatu węgrowskiego.

Info: Naczelnik Wydziału Zarządznia Kryzysowego Włodzimierz Cichocki