Konkurs „Mój Las”

Konkurs „Mój Las”

Pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody odbyło się podsumowanie powiatowego etapu XXVIII edycji konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój Las”.

W konkursie tym na szczeblu powiatowym z pośród 52 szkół wzięło udział 20 szkół i 1 szkoła z powiatu wołomińskiego. Do konkursu przystąpiło 138  uczniów, którzy nadesłali 137 prac. Spośród wszystkich prac komisja konkursowa zgodnie z regulaminem konkursu wyłoniła po 1 pracy z każdej kategorii i przekazała do Zarządu Głównego LOP w Warszawie, były to prace które zajęły I miejsce.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 27 maja br. w Liceum Ogólnokształcącym w Łochowie.

Konkurs odbywa się  w dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, podzieleni na cztery kategorie wiekowe o tematyce:

1.

kategoria I   - Wyjaśnij jak zmienia się las w porach roku

2.

kategoria II  - Moje obserwacje przyrody poczynione w czasie wycieczki do lasu

3.

kategoria III - Wyjaśnij pojęcie "lasy wielofunkcyjne"

4.

kategoria IV - Przedstaw swoja wizje lasu, który chętnie byś odwiedzał

Spotkanie poprowadziła Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa  Starostwa Powiatowego w Węgrowie – Bożena Gierej, która powitała gości oraz przedstawiła wyniki.

W  pierwszej kolejności wyróżniona  i nagrodzona została  uczennica gimnazjum Natalia Wikieł, która wykonała pracę pod pod kierunkiem Pani Magdaleny Piesio i zajęła III miejsce na szczeblu centralnym Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie w XXVIII edycji konkursu „Mój Las” temat: „Drewno - surowiec przyjazny człowiekowi”.

W zależności od kategorii zwycięzcami zostali:

Kategoria I: Leśne skarby - dary lasu

1.   Szkoła Podstawowa w Korytnicy – Kamil Szymanowski pod kierunkiem Pani Teresy Skolimowskiej

2.   Publiczna Szkoła Podstawowa w Grębkowie –Stanisław Miklaszewski pod kierunkiem Pani Irminy Szymczakowskiej

3.   Publiczna Szkoła Podstawowa w Grębkowie – Weronika Kuzak pod kierunkiem Pani    Ireny Kołak

oraz 14 wyróżnień

Kategoria II: Co wiem o pracy leśnika

1. Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa „Julin” w Kaliskach – Gabriela Tryc pod kierunkiem Pani Danuty Bożeny Ładniak

2. Szkoła Podstawowa w Sadownem – Weronika Filipiak pod kierunkiem Pani Krystyny Tomasik

3. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łochowie – Jakub Gralapod kierunkiem Pani Barbary Bala

oraz 8 wyróżnień

Kategoria III: Drewno – surowiec przyjazny człowiekowi

1. Publiczne Gimnazjum w Łochowie–Natalia Wikieł pod kierunkiem Magdaleny Piesio
  2. Publiczne Gimnazjum w Łochowie –Julia Dzierka pod kierunkiem Pani Magdaleny Piesio
  3. Publiczne Gimnazjum w Korytnicy – Klaudia Skibińska pod kierunkiem Beaty Świętochowskiej

oraz 3 wyróżnienia

Kategoria IV: Historia leśnictwa w moim regionie

1. Liceum Ogólnokształcące w Urlach – Kinga Wójcik pod kierunkiem Magdaleny Piesio
  2. Liceum Ogólnokształcące w Łochowie – Natalia Piątek pod kierunkiem Pani Justyny Ciecióra
  3. Liceum Ogólnokształcące w Łochowie –Ilona Puchta pod kierunkiem Pani Jolanty Stanickiej

Wręczenia nagród dokonali wicestarosta Halina Ulińska wraz z zaproszonymi gośćmi: Bogusławem  Piątkiem -  Nadleśniczym  Nadleśnictwa Łochów, Jerzym Osiakiem z-cą Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce, Ewą Sykut – Czapla z Zespołu Parków Krajobrazowych, Marianem Dzięciołem – Burmistrzem Łochowa, Andrzejem Suchenkiem – dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Łochowie,  Ewą Sulowską –z-cą dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Łochowie wspierani przez koordynatorów konkursu w Powiecie Węgrowskim pracowników Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa na czele z Naczelnik Bożeną Gierej oraz Agnieszką Marciniak i  Lucyną Kwiatkowską.