Konferencja historyczna pn. " 100-lecie odzyskania niepodległości"

Konferencja historyczna pn. " 100-lecie odzyskania niepodległości"

W dniu 11 października 2018 r. w siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach, w Pałacu Paderewskich Julin, gmina Łochów odbyła się konferencja historyczna pn. „ 100-lecie odzyskania niepodległości”, w której uczestniczył Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Członek Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski, Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Bożena Gierej. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Wśród uczestników konferencji obecni byli także Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie Anna Wieczorek, Dyrektor Domów dla Dzieci w Kaliskach Agata Kuczyńska. Spotkanie rozpoczął Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast, który powitał zaproszonych gości. Następnie odbyło się otwarcie Sali Pamięci im. Heleny i Ignacego Paderewskich w Kaliskach oraz odsłonięcie i poświęcenie pomnika niepodległości, pod którym złożono kwiaty. W drugiej części konferencji uczestnicy wysłuchali ciekawych referatów dotyczących współtwórców niepodległej Polski, przywódców ruchu ludowego oraz życia i działalności Heleny Paderewskiej. Referaty wygłosili: Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek, dr Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie, Dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie dr Janusz Gmitruk, autorka książki pt. „ Helena Paderewska w Julinie – życie, działalność, praca społeczna” dr Jolanta Abramczuk oraz Dyrektor Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „ Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach mgr Małgorzata Siuchta. Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast otrzymał wyrazy uznania dla swojej pracy od zaproszonych gości: Nadbużański Park Krajobrazowy został wyróżniony medalem Pro Masovia przyznawanym przez Marszałka Adama Struzika za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego, który na ręce Dyrektora Sylwestra Chołasta przekazała Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Starosta Krzysztof Fedorczyk w imieniu samorządu Powiatu Węgrowskiego wręczył Dyrektorowi Chołastowi list gratulacyjny z okazji pięknego jubileuszu 25 – lecia utworzenia Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, przypadającego na rok obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Starosta Krzysztof Fedorczyk otrzymał od Dyrektora NPK Sylwestra Chołasta pamiątkową statuetkę – podziękowanie za pracę na rzecz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Na zakończenie konferencji jej uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji w celu podsumowania wygłaszanych referatów.