Koncert Jubileuszowy Zespołu Ludowego " Węgrowianie"

Koncert Jubileuszowy Zespołu Ludowego " Węgrowianie"

W dniu 19 października 2018 r. w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury w Węgrowie odbył się Koncert Jubileuszowy Zespołu Ludowego „ Węgrowianie”. Na uroczystość obchodów 20-lecia zespołu przybyło wielu gości: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Halina Ulińska, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Zygmunt Orłowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Paweł Marchela, Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Antoński, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy jednostek prowadzonych przez Powiat Węgrowski i Miasto Węgrów oraz mieszkańcy Węgrowa i okolic. Uroczystość prowadziła Dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Zabadała. Zespół Ludowy Węgrowianie powstał 20 lat temu z inicjatywy Marii Koc, ówczesnej etnograf Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Początkowo w skład zespołu wchodziło 5 Pań i zespół nosił nazwę „ Węgrowianki”. Dziś w skład zespołu wchodzi 28 osób, a kierownikiem jest Pan Sebastian Kaniuk. Zespół kultywuje i promuje ludowe tradycje z regionów Mazowsza i Podlasia zarówno na rodzimych, jak i międzynarodowych scenach. „ Węgrowianie” mają na swoim koncie znaczące sukcesy. Wielokrotnie uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Obrzędów Weselnych „Biesiada Weselna” w Węgrowie gdzie zdobyli wiele nagród i wyróżnień. W trakcie ponad dwugodzinnego koncertu „Węgrowianie” wystąpili w repertuarze piosenek frywolnych, ludowych i patriotycznych, przygotowanych specjalnie z okazji obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W przerwach między występami zespołu jeden z Jego członków Pan Sławomir Ługowski prezentował fragmenty poematu, który napisał z okazji 20. rocznicy powstania zespołu. Na scenie wystąpiły również zaprzyjaźnione węgrowskie zespoły: dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie, które zatańczyły krakowiaka, Zespół Pieśni i Tańca „ Zawierucha” działający przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie w suicie łowickiej oraz zespół „Art. Senior” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło również czasu na wspomnienia. Pierwsza kierowniczka zespołu Pani Bogumiła Gierłowska opowiedziała licznie zgromadzonej publiczności o tym, jak zespół powstał, w jaki sposób zdobyto stroje ludowe, o pierwszych latach działalności zespołu. Na zakończenie Zespół Ludowy „ Węgrowianie” otrzymał wiele gratulacji i życzeń. Zespół został uhonorowany medalem ProMasovia, który w imieniu zarządu Województwa Mazowieckiego wręczyła Jego Członkini Elżbieta Lanc. Wicemarszałek Senatu Maria Koc podarowała „Węgrowianom” pamiątkowy grawerton oraz kosz słodyczy. Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Antoński wręczyli artystom kosz kwiatów i puchar. Gratulacje składali także: Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie Jadwiga Snopkiewicz, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Podlasianka” Jerzy Szczęśniak, przedstawiciele Klubu Seniora „Miła Przystań” oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego Eko Kabaretu z Urli. Wicestarosta Halina Ulińska pogratulowała zespołowi pięknego jubileuszu, życzyła zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz wręczyła pamiątkowe upominki, natomiast na ręce kierownika zespołu Sebastiana Kaniuka przekazała dyplom uznania. Wicestarosta podkreślała, że zawsze może liczyć na „Węgrowian”, którzy chętnie i aktywnie uczestniczą we wszelkich przedsięwzięciach i imprezach organizowanych w Powiecie Węgrowskim. Zespół promował Powiat Węgrowski podczas Otwarcia Sezonu Turystycznego w Powiecie Węgrowskim 2018 r., Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych w Sadownem.

Koncert prowadziła Katarzyna Zabadała - Dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury (galeria: 3)
Pan Sławomir Ługowski - autor poematu o Zespole " Węgrowianie" (galeria: 4)
Krakowiak w wykonaniu najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie (galeria: 5)
Pani Bogumiła Gierłowska wspomina początki zespołu i jego działalności (galeria: 10)