Dwa lata wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Dwa lata wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego

Drukuj
(galeria: 1)

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie już od dwóch lat realizuje zadania wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na terenie powiatu węgrowskiego. Inauguracja działalności wiodącego ośrodka miała miejsce w grudniu 2017 roku.
 
Już rok 2018 był bardzo pracowity, a w 2019 roku objęto wsparciem aż 118 dzieci w wieku od 3 miesiąca do 8 roku życia. Spośród tej grupy 80 dzieci posiadało opinię
o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w chwili przyjęcia i kontynuowania wsparcia, zaś 38 podopiecznych to dzieci zagrożone niepełnosprawnością. Przeprowadzono ogółem 2528 godzin zajęć. Podopieczni OKRO adekwatnie do swoich potrzeb zostali objęci różnymi formami pomocy. Zrealizowano wsparcie z zakresu fizjoterapii, hydroterapii, integracji sensorycznej, terapii ręki, terapii taktylnej, czaszkowo-krzyżowej, treningu sensomotorycznego, terapii pedagogicznej, terapiiustno-twarzowej, bilateralnej integracji, treningu umiejętności społecznych, zajęć neurologopedycznch, logopedycznych i zajęć z psychologiem. Poza tym odbyły się zajęcia metodą Carole Sutton dla dzieci i rodziców.

Oprócz zajęć terapeutycznych prowadzono konsultacje dla rodziców dzieci biorących udział w programie, którzy byli zaniepokojeni rozwojem swoich dzieci. Udzielano informacji na temat rozwoju dziecka, występujących trudności i przekazywano wskazówki do indywidualnej pracy w środowisku domowym i przedszkolnym. Rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach byli bardzo zadowoleni z podjętych działań i deklarowali dalszy udział w spotkaniach. Obserwacje zachowań dzieci i progres w ich rozwoju motywowały również terapeutów do dalszej pracy i efektywnej współpracy z rodzicami. Ta zaś zdaniem rodziców była na bardzo wysokim poziomie.

Mama Igi napisała: „Moja córka trafiła do ośrodka z opóźnionym rozwojem psychoruchowym i zaburzeniami czucia głębokiego. Bardzo szybko została objęta zajęciami. Po niespełna dwu miesiącach zaczęła chodzić, próbuje coraz więcej mówić, mimo iż wcześniej takich prób nie podejmowała. Efekty były zauważalne już po pierwszych miesiącach, co było dla nas – rodziców ogromną radością, tym bardziej, że wcześniejsza rehabilitacja dawała znikome rezultaty. Zaangażowanie, życzliwość troska i ogromna chęć pomocy ze strony pani dyrektor i pracowników spowodowały, że jako rodzice mamy poczucie, że nasza córka trafiła pod najlepszą opiekę. Daje to nam również poczucie spokoju, że rozwój naszego dziecka idzie w dobrym kierunku.”

Mama Piotrusia dodała: „Jako mama dziecka z autyzmem, mogę stwierdzić, iż jest to ośrodek pod każdym względem wyjątkowy i niezwykły. Nigdzie, w żadnym innym miejscu, nie spotkałam się z tak miłą atmosferą panującąw placówce, nie zobaczyłam tak dużego zaangażowania i poświęcenia opiekunów podczas zajęć z dziećmi. Gdyby nie liczne terapie, zajęcia i pomoc nauczycieli, synek nie miałby szans na tak duże wypracowanie istniejących nieprawidłowości rozwojowych. Nastąpiła zaskakująca, olbrzymia poprawa w jego funkcjonowaniu i zachowaniu. Czasami wdzięczność trudno ubrać w słowa. Mogę śmiało powiedzieć – opiekunowie SOSW w Węgrowie dokonali cudu.”

Informacja o programie zainteresowała również rodziców dzieci, które nie posiadają zdiagnozowanych niepełnosprawności, ale ich aktualny rozwój psychofizyczny wskazuje na zagrożenie niepełnosprawnością. Grupa ta została objęta wsparciem po złożeniu zaświadczeń lekarskich i wypełnieniu przez rodziców stosownych deklaracji chęci skorzystania z programu „Za życiem”.

Podsumowując dotychczasową działalność WOKRO należy podkreślić, że w zajęciach mogą brać udział dzieci z niepełnosprawnością lub zagrożone nią, w wieku od narodzin do czasu podjęcia nauki szkolnej (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci od 0 do 3 roku życia), u których występują wybrane schorzenia wg klasyfikacji ICD-10 oraz ich rodzice.

Wszelka pomoc udzielana jest bezpłatnie. Szczegółowych informacji udziela p. Hanna Kasperowicz - dyrektor SOSW w Węgrowie (nr tel. 25 7920161,  tel. kom. 604 930 246).

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.