Droga Paplin – Roguszyn – Kałuszyn oficjalnie otwarta

Droga Paplin – Roguszyn – Kałuszyn oficjalnie otwarta

7 września 2018 r. w Roguszynie odbyła się uroczystość otwarcia 28-kilometrowego odcinka przebudowanej drogi Paplin – Roguszyn – Kałuszyn – jednej z największych inwestycji Samorządu Powiatu Węgrowskiego w aktualnej kadencji.

W wydarzeniu udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Wicestarosta Halina Ulińska, Radni Rady Powiatu, wójtowie gmin przez które przebiega inwestycja Stanisław Komudziński Wójt Korytnicy i Hanna Kelleher Wójt Wierzbna, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Wójt Gminy Stoczek Mieczysław Wójcik, delegacja miasta Hurbanova, sołtysi i mieszkańcy miejscowości gdzie powstała nowa droga, a także zaproszeni goście. Uroczystość prowadził Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Michał Postek. Gości powitał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji rekordowej inwestycji za ponad 20 mln. zł.  Specjalne podziękowania otrzymali: Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Elżbieta Lanc, Wójt Gminy Korytnica Stanisław Komudziński, mgr inż. Jarosław Uliński za wykonanie projektu pod pamiątkowy obelisk, Właściciel firmy WIKRUSZ Adam Witkowski za wykonanie obelisku. Drogę i pamiątkowy obelisk, przy którym odbyła się uroczystość otwarcia, poświęcili proboszczowie parafii Pniewnik ks. Marek Zdanowicz i parafii Czerwonka ks. Mirosław Rogoźnicki, podkreślając jej ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Następnie słowa do obecnych skierowali: Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Elżbieta Lanc, Wójt Gminy Korytnica Stanisław Komudziński, Wójt Gminy Wierzbno Hanna Kelleher, Członek Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski i sołtys Wsi Czerwonka-Folwark Grażyna Orzechowska. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wypuszczenie biało-czerwonych balonów, które symbolizowały oficjalne otwarcie inwestycji. Z okazji obchodów 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości nowej drodze nadano nazwę – Trakt Niepodległości.

Łączna wartość całego projektu wyniosła – 20 336 540,76 zł, w tym: dofinansowanie z budżetu UE – 12 201 924,46 zł, środki z budżetu Powiatu Węgrowskiego – 6 308 019,96 zł, środki z budżetu Gminy Korytnica – 1 826 596,34 zł. Przebudowano 28,12 km dróg, z czego 13,5 km na terenie Gminy Korytnica oraz 14,6 km na terenie Gminy Wierzbno. W ramach inwestycji: przebudowano 28,12 km drogi, wybudowano i zmodernizowano 1,2 km chodników, wybudowano 3 nowe przejścia dla pieszych, zmodernizowano 7 istniejących przejść dla pieszych, zmodernizowano 31 skrzyżowań, zmodernizowano 24 przepusty pod koroną drogi, wybudowano 632 urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu była firma STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa, nadzór inwestorski pełniła firma Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Sp. z o.o. z Olsztyna.

foto: Natalia Zaleska/Starostwo Powiatowe w Węgrowie

Wystąpienie Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka (galeria: 2)
Uroczystość prowadził Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Węgrowie Michał Postek (galeria: 3)
Wystąpienie Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej (galeria: 11)