Dożynki Województwa Mazowieckiego

Dożynki Województwa Mazowieckiego

W Sierakowie k. Przasnysza 27 sierpnia 2017 r. odbyły Dożynki Województwa Mazowieckiego, których gospodarzami byli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Biskup Diecezji Płockiej Piotr Libera, Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski oraz Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska.

Uczestnicząca w dożynkach Delegacja Powiatu Węgrowskiego liczyła 52 osoby. Powiatowymi Starostami Dożynek byli Państwo Ewa i Paweł Supeł z miejscowości Międzyleś, gm. Miedzna, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ok 60 ha. Wykonawcami tegorocznego Powiatowego Wieńca Dożynkowego było Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś, gmina Miedzna na czele z Prezesem Stowarzyszenia Panem Markiem Matusikiem. Wieniec zaprojektowany przez Kamila Matusika z Międzylesia został uwity przez następujące osoby: Matusik Małgorzatę, Korzeniewską Teresę, Borkowską Marzenę, Barbachowską Monikę, Matusik Aldonę, Rojek Agnieszkę i Gąsior Czesławę. Wykonano go w sposób tradycyjny z naturalnych materiałów takich jak: kłosy zbóż (żyto, pszenica, owies dwukolorowy i jęczmień). Użyto również wielu gatunków ziół i kwiatów, a także jarzębiny, która jest nieodzownym elementem towarzyszącym żniwom oraz wrzos i ostrokrzew. Wieniec nieśli: sołtys wsi Międzyleś Marek Matusik, sołtys wsi Wrzoski Tadeusz Wyszomierski, sołtys wsi Żeleźniki Ireneusz Cholewa i Pan Roma Rusjan z Miedzny. Chleb Dożynkowy wykonał Pan Leszek Wrzosek, właściciel piekarni w Węgrowie. Delegacji Powiatowej przewodniczyła Pani Bożena Gierej Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa wraz z Zastępcą Panią Agnieszką Marciniak.