DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2016

powiatwegrowski.pl - Strona główna

DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2016

Drukuj
Wieniec Dożynkowy wykonany przez Zespół „Sadowianki" z gminy Sadowne. (galeria: 1)

W dniu 4 września 2016 roku w Otwocku odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. Delegacja powiatu węgrowskiego biorąca udział w dożynkach liczyła 50 osób. Przewodniczącą Delegacji Dożynkowej była Bożena Gierej Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie wraz z pracownikami.

Powiatowymi Starostami Dożynek byli Państwo Adam i Aneta Olton z miejscowości Sadowne, gmina Sadowne, którzy od 2005 roku prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha. Zajmują się w dużej mierze hodowlą krów mlecznych – 30 krów i 30 młodzieży oraz produkcją rolną. Cała produkcja roślinna przeznaczona jest na zabezpieczenie bazy paszowej dla bydła.

Wieniec Dożynkowy został wykonany przez Zespół „Sadowianki" z gminy Sadowne pod kierunkiem Pani Marianny Szymanik. Zespół od wielu pokoleń kultywuje tradycje wicia wieńców i popularyzuje ludową twórczość artystyczną. Przewodniczącą zespołu jest Pani  Krystyna Wetoszka. Wieniec został uwity w sposób tradycyjny z naturalnych materiałów takich jak: kłosy zbóż (żyto, pszenica, owies dwukolorowy i jęczmień), proso, gryka. Użyto również wielu gatunków ziół (chwastnica, wrotycz pospolity, barwinek, borowina, trawy, dziurawiec, piołun, mięta, lipa, aronia) i kwiatów, a także jarzębiny, która jest nieodzownym elementem towarzyszącym żniwom. Wykorzystano również sosnę, wrzos i owoce.

Zespół „Sadowianki" bierze udział w dożynkach parafialno - gminnych, diecezjalnych i wojewódzkich, jak również w Mazowieckim Święcie Chleba, kultywując tradycje swoich przodków.

Po Mszy Św. uczestnicy łamali się wspólnie chlebem dożynkowym. Podczas części oficjalnej wręczono odznaczenia państwowe i branżowe. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w stylu tradycyjnym, gdzie:

 I miejsce  zajął Powiat Węgrowski

 II miejsce Powiat Gostyniński

 III miejsce Powiat Zwoleński oraz wręczono  3 wyróżnienia: powiat nowodworski, powiat ciechanowski i powiat ostrołęcki.

 

Naczelnik Wydziału Wydział Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa

Bożena Gierej

 

 

Zespół „Sadowianki" z gminy Sadowne  ze zwycięzkim wieńcem dożynkowym. (galeria: 2)
Wręczenie nagród i wyróżnień. (galeria: 3)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.