powiatwegrowski.pl - Strona główna

Dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne w Sadownem

Drukuj
(galeria: 1)

Diecezja Drohiczyńska, Powiat Węgrowski i Gmina Sadowne byli organizatorami dożynek, które odbyły się 8 września 2018 r. w Sadownem. Tuż przed Eucharystią zgromadzonych na placu przykościelnym przywitali ks. kan. Stanisław Wojciechowski oraz wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran. Mszę św. dziękczynną w intencji rolników i mieszkańców sprawował J.E. ks. Biskup Tadeusz Pikus. Na wspólne świętowanie dziękczynienia za plony na dożynki przybyło około 80 delegacji z przygotowanymi wieńcami dożynkowymi, które barwnym korowodem przeszły przed przygotowanym na placu targowym za kościołem ołtarzem polowym.  Na uroczystość przybyli: przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Samorządu Powiatu Węgrowskiego i okolicznych samorządów, duchowni a także sponsorzy, zaproszeni goście i okoliczni mieszkańcy. Oprawę muzyczną przygotował chór „Belcanto” pod kierunkiem dyrygenta Mieczysława Osiadacza. Zastępca Wójta Gminy Sadowne Marcin Gręda odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął uroczystości sadowieńskie patronatem honorowym, Radny Rady Powiatu Węgrowskiego Maciej Górski list od Premiera Mateusza Morawieckiego a kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik list od senator RP Marii Koc.

Na prośbę starostów dożynek: Hanny i Tomasza Szymaników z Płatkownicy ks. Biskup Tadeusz Pikus dokonał błogosławieństwa i poświęcenia wieńców, chleba i ziarna siewnego. Podczas eucharystii ks. biskup wręczył odznaczenia  dla osób zasłużonych dla Diecezji. Po zakończonej mszy nastąpiło rozstrzygnięci konkursów na wieńce dożynkowe. Puchary Starosty Węgrowskiego otrzymała Parafia Skrzeszew, Puchar Wójta Gminy Sadowne Parafia Brańsk, Proboszcz Parafii Sadowne Parafia Miedzna za wieniec przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś. W konkursie na najpiękniejszy wieniec nagrody zdobyli: miejsce I – Parafia Wyrozęby, miejsce II – Parafia Strabla, miejsce III – Parafia Granne. W swoim wystąpieniu Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk podkreślał, że cieżką pracę rolników trzeba zawsze traktować z szacunkiem. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dożynek, w szczególności mieszkańcom miejscowości z terenu gminy Sadowne, które przygotowały stoiska z degustacją potraw dla uczestników wydarzenia.

Po zakończonej Eucharystii Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk i Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran oddali honorowe salwy z armat przygotowanych przez Bractwo Kurkowe, wystrzelonych na cześć rolników za trudy ich pracy a także upamiętniając 100- rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podczas części biesiadnej dożynek  wszyscy  mogli skosztować potraw regionalnych a także obejrzeć występy zespołów: Węgrowianie, Sadowianki, WSB, Nelę Zawadzką, Power Boy, Dejw oraz Kolorowe Gitary. Uczestnicy licznie odwiedzali także przygotowane przez wystawców stoiska, w tym również stoisko Powiatu Węgrowskiego, gdzie mogli uzyskać gadżety i materiały promocyjne. Delegacje dożynkowe otrzymały medale dożynkowe i torebki promocyjne przygotowane przez Powiat Węgrowski i Gminę Sadowne, które przekazywali ubrani w stroje ludowe uczniowie ZSP w Sadownem i ZSP w Łochowie.

 

 

 

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran (galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
Oprawę muzyczną przygotował chór „Belcanto” pod kierunkiem dyrygenta Mieczysława Osiadacza. (galeria: 12)
(galeria: 13)
Wicewójt Gminy Sadowne Marcin Gręda odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy (galeria: 14)
(galeria: 15)
Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik (galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)
(galeria: 36)
(galeria: 37)
(galeria: 38)
(galeria: 39)
W komisji konkursowej udział wzięła Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa  Bożena Gierej (galeria: 40)
(galeria: 41)
(galeria: 42)
(galeria: 43)
(galeria: 44)
(galeria: 45)
(galeria: 46)
(galeria: 47)
(galeria: 48)
(galeria: 49)
(galeria: 50)
(galeria: 51)
(galeria: 52)
(galeria: 53)
(galeria: 54)
(galeria: 55)
(galeria: 56)
(galeria: 57)
(galeria: 58)
(galeria: 59)
(galeria: 60)
(galeria: 61)
(galeria: 62)
(galeria: 63)
(galeria: 64)
(galeria: 65)
(galeria: 66)
(galeria: 67)
(galeria: 68)
(galeria: 69)
(galeria: 70)
(galeria: 71)
(galeria: 72)
(galeria: 73)
(galeria: 74)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.