Demograficzne i systemowe uwarunkowania polityki zatrudnienia

Demograficzne i systemowe uwarunkowania polityki zatrudnienia

Na zaproszenie Przewodniczącej Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefiny Hrynkiewicz w konferencji nt. Demograficzne i systemowe uwarunkowania polityki zatrudnienia, która odbyła się 19.06.2018 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięła udział Wicestarosta Halina Ulińska.
Celem konferencji było przedstawienie wielkości potencjalnych zasobów pracy oraz ich wykorzystanie. Została zaprezentowana aktualna polityka rynku pracy w Polsce oraz potrzeby i możliwości jej zmiany. Wskazywano metody aktywizacji grup ludności obecnie biernej zawodowo, które stanowią dodatkowe zasoby, możliwe do wprowadzenia na rynek pracy. Do udziału w konferencji organizowanej przez Rządową Radę Ludnościową zaproszeni zostali naukowcy monitorujący sytuację na rynku pracy, przedstawiciele rządu, samorządów, instytucji i społeczności lokalnych oraz pracodawców. Podczas konferencji dyskutowano nad pożądanymi kierunkami działań mającymi na celu zbilansowanie zasobów pracy dla gospodarki:
- zwiększenie podaży zasobów pracy ( aktywizacja, migracja ),
- optymalizacja popytu na pracę ze strony gospodarki,
- relacje między ogólnokrajową a regionalną polityką rynku pracy.
W konferencji wzięła udział m.in. Wicepremier Beata Szydło oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.
 Wicestarosta Halina Ulińska podczas konferencji przedstawiła sytuację na rynku pracy w Powiecie Węgrowskim. Obecnie zarejestrowanych jest 1500 osób jako bezrobotne. Z tej ilości ok. 40% nie jest zainteresowanych podjęciem pracy. Osoby te rejestrują się jako bezrobotne w związku z koniecznością posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawcy w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinni mieć większe ulgi. Należy tworzyć zakłady pracy chronionej. W celu większej dyspozycyjności pracowników  potrzeba jest stworzenia warunków opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi, którymi zajmują się rodziny poprzez zapewnienie im warunków pobytu w zakładach opiekuńczo – leczniczych, które powinny być budowane i finansowane z funduszy państwowych. W związku z koniecznością dostosowywania kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy potrzebne jest zwiększenie subwencji oświatowej na kształcenie uczniów w szkołach średnich: technikach, liceach oraz szkołach branżowych. W konferencjach zorganizowanych przez Rządową Radę Ludnościową dnia 30 stycznia 2017 r. Sytuacja demograficzna Województwa Mazowieckiego  jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej i 30 listopada 2017 r. Sytuacja demograficzna Polski jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej brała udział Wicestarosta Halina Ulińska. Wypowiedzi Wicestarosty podczas paneli dyskusyjnych zostały zawarte w publikacjach książkowych wydanych w 2017 i 2018 roku.

Wicestarosta Halina Ulińska i dr Alina Potrykowska Sekretarz Generalna Rządowej Rady Ludnościowej (galeria: 5)
Publikacja z 2018 r. , w której zawarta jest wypowiedź Wicestarosty Haliny Ulińskiej (galeria: 6)