Debata oświatowa „Od tradycji do cyfryzacji: razem tworzymy nową edukację”

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Debata oświatowa „Od tradycji do cyfryzacji: razem tworzymy nową edukację”

Drukuj
(galeria: 1)

 

27 listopada 2024 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbyła się debata, której tematem był cyfrowy rozwój oświaty w powiecie węgrowskim.

Zorganizowano ją w ramach Pilotażu dla JST realizowanego w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”.

Debatę otworzyła p. Ewa Besztak Starosta Węgrowski podkreślając, iż Powiat Węgrowski jest jednym z dwóch samorządów powiatowych województwa mazowieckiego zakwalifikowanych do projektu, co niewątpliwie jest wyróżnieniem ale i zobowiązaniem. Pani Starosta zaznaczyła, że cyfryzacja otwiera przed wszystkimi ogromne możliwości ale jednocześnie stawia wyzwania, którym można sprostać dzięki współpracy. Dlatego tak istotna była obecność podczas debaty przedstawicieli dyrektorów, nauczycieli, uczniów oraz rodziców – w sumie 42 uczestników debaty: 14 uczniów, 9 rodziców, 8 dyrektorów, 11 nauczycieli.

Debata stanowiła swego rodzaju platformę wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, gdzie uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich stanowisk na temat obecnego stanu cyfryzacji oświatowej – poruszając się w czterech obszarach:

- dostępność sprzętu i infrastruktury informatycznej w szkołach i placówkach oświatowych

- wpływ technologii oraz rola kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli na jakość nauczania i motywację uczniów

- bezpieczeństwo cyfrowe i ochrona danych osobowych

- wpływ internetu na zdrowie psychiczne.

Debata pokazała jak poszczególne grupy w niej uczestniczące postrzegają cyfryzację, gdzie ich wizje są spójne, a gdzie rozbieżne.

Wypracowane podczas debaty wnioski zostaną wykorzystane przez zespół projektowy do opracowania Harmonogramu Działań Rozwojowych, który pomoże w skutecznym planowaniu działań na rzecz rozwoju cyfryzacji powiatowej oświaty.

Spotkanie było moderowane przez doradców Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie: p. Zofię Domaradzką-Grochowalską oraz p. Michała Cupiała. Gościnnie w debacie udział wzięła również p. Aleksandra Joniec-Kur – menadżer projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”. Obecni byli także: p. Marek Renik Wicestarosta, p. Anna Pawełas Skarbnik Powiatu, p. Tadeusz Krupa Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz członkowie zespołu projektowego: p. Joanna Gołębiewska-Kokoszka, p. Sylwia Rybak, p. Monika Słowik i p. Olga Zalewska.

 

 

Tekst: Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki 

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.