Dary trafiły do Polaków mieszkających na Ukrainie

Dary trafiły do Polaków mieszkających na Ukrainie

Ponad miesiąc trwała zbiórka produktów prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie na rzecz Polaków mieszkających na Ukrainie. Od 12 do 14 grudnia liczna delegacja udała się w rejony Lwowa, Kamieńca Podolskiego i Winnicy, aby przekazać je najbardziej potrzebującym Polakom.

Do delegacji na czele z Senator RP Marią Koc oraz Starostą Węgrowskim Ewą Besztak dołączyła młodzież z KSM realizująca projekt „Polak z Sercem”, którego celem jest zbieranie darów na rzecz Polaków mieszkających na wschodzie. W wyjeździe wziął również udział Kustosz węgrowskiego muzeum mieszczącego się w podziemiach Klasztoru, Marek Sobisz.

Wyjazd nie zaczął się zbyt optymistycznie. Służby celne okazały się bezlitosne i po całodniowym oczekiwaniu na przejściu granicznym uczestnicy delegacji musieli zawrócić do Polski i pozostawić część darów po tej stronie granicy. Dopiero w godzinach nocnych udało się dotrzeć do Lwowa.

W piątek 13 grudnia po krótkim noclegu we Lwowie uczestnicy wyjazdu udali się na spotkanie z Metropolitą Lwowskim Księdzem Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, który z dużym uznaniem wypowiadał się na temat akcji pomocowych organizowanych przez Polaków, ale szczególnie podkreślił rolę więzów, które dzięki nim się tworzą, a które są niezwykle istotne dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Starosta Węgrowski Ewa Besztak podarowała Arcybiskupowi Mokrzyckiemu pamiątkowy dzwonek z herbem Powiatu Węgrowskiego wykonany przez ludwisarnię braci Kruszewskich. Po spotkaniu delegacja udała się w podróż do Kamieńca Podolskiego, gdzie przystąpiła do rozwożenia paczek świątecznych do polskich rodzin oraz samotnie mieszkających Polaków. W Kamieńcu Podolskim miało miejsce spotkanie z Proboszczem tamtejszej Parafii pw. św. Mikołaja Księdzem Waleriuszem.

W sobotę 14 grudnia w miejscowości Strutynka niedaleko Winnicy na Ukrainie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Walerego Sławka. Trzykrotny premier Polski, marszałek Sejmu RP oraz najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego urodził się w tej miejscowości 140 lat temu. W wydarzeniu zorganizowanym przez Polaków z Obwodu Winnickiego wziął udział Konsul Generalny Damian Ciarciński oraz delegacja Miasta Kielce, które jest miastem partnerskim Winnicy.

Młodzież z KSM wraz z pozostałymi uczestnikami odwiedziła wiele ubogich rodzin. Spotkania odbywały się w świątecznej, pełnej wzruszeń atmosferze. Miały szczególną wartość dla obdarowywanych, ponieważ oprócz rzeczywistego wsparcia, mogli oni spotkać się z Polakami, porozmawiać w swoim ojczystym języku i poczuć się częścią polskiej rodziny.

Sytuacja na Ukrainie jest niezwykle trudna, dlatego akcje, takie jak ta, są niezwykle ważne. Wyjazd nie mógłby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie w zbiórkę osób i instytucji, którym serdecznie dziękujemy za pomoc: pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie, Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem, Wychowankowie i Pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku, Pracownicy Uczestnicy i Rodzice Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaworku, Mieszkańcy Jaworka, ks. Kazimierz Jóźwik oraz Parafianie parafii w Wierzbnie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Miedznie, Szkoła Podstawowa w Miedznie, Urząd Gminy Miedzna, Bank Spółdzielczy w Miedznie, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sadownem, Przedszkole w Sadownem.