„Agresja wśród dzieci i młodzieży – przyczyny i sposoby redukowania” - konferencja

powiatwegrowski.pl - Strona główna

„Agresja wśród dzieci i młodzieży – przyczyny i sposoby redukowania” - konferencja

Drukuj
Wicestarosta Halina Ulińska przywitała uczestników konferencji. (galeria: 1)

  Dnia 23 marca b.r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie została zorganizowana kolejna z cyklu konferencja p.t. „Agresja wśród dzieci i młodzieży – przyczyny i sposoby redukowania”. Uczestniczyli w niej: Wicestarosta Halina Ulińska, Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Paweł Stelmach, kuratorzy sądowi, dyrektorzy szkół z terenu powiatu węgrowskiego: ponadgimnazjalnych, gimnazjów i  szkół podstawowych, pedagodzy szkolni oraz dyrektorzy jednostek powiatowych.

      Konferencję otworzyła Wicestarosta Halina Ulińska witając licznie zebranych uczestników. „Zjawisko agresji to problem współczesnej szkoły, dlatego też wiedza dotycząca zachowań agresywnych jest bardzo istotna, aby właściwie reagować” – mówiła Wicestarosta, dziękując wszystkim za przybycie.

Następnie głos zabrała Pani Agata Krupa-Berbeć, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie przedstawiając zebranym prezentację na temat: „Agresja i sposoby jej zapobiegania”. Uczestnicy mogli także wysłuchać prelekcji Pani  Anny Kordaczuk, psychologa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Węgrowie „Kradzież tożsamości, Cyberstalking, Flaming, Happy Slapping”. W konferencji uczestniczyła również sierż. szt. Anna Maliszewska z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie, która mówiła o możliwościach prawnych a także o współpracy szkół z Policją dotyczącej przeciwdziałaniu agresji. Każdy mógł zapoznać się z przygotowanymi dla nauczycieli procedurami postępowania i metodami współpracy z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży.

Podczas konferencji powołano komisję wnioskową w składzie: Panie: Agata Kuć Z PCPR, Mariola Świętochowska z PP-U i Małgorzata Olton z ZSP w Sadownem. Komisja po zakończonych wystąpieniach prelegentów przedstawiła proponowane wnioski, które zostały jednogłośnie przyjęte.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wykazem literatury dotyczącej problemu agresji przygotowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Węgrowie.

Na zakończenie Wicestarosta Halina Ulińska zaprosiła wszystkich na kolejną z cyklu konferencję p.t. „Sekty, zagrożenia i przeciwdziałania”, która odbędzie się 27 kwietnia b.r.

Wnioski z konferencji:

  1. Szkolenie i edukacja rad pedagogicznych oraz rodziców i uczniów z zakresu radzenia sobie ze stresem, metod zapobiegania agresji;

  2. Informowanie rad pedagogicznych i rodziców odnośnie zagrożeń płynących z internetu (niebezpieczne portale, gry);

  3. Zachęcanie dzieci i młodzieży do brania udziału w zajęciach rozwijających zainteresowania, umożliwiających osiąganie sukcesów, rozładowywanie emocji;

  4. Angażowanie psychologów i pedagogów (w tym z zewnętrznych instytucji) na spotkania z rodzicami, przedstawianie zagrożeń jakie wiążą się z mediami społecznościowymi, nauka metod i sposobów kontroli rodzicielskiej przeglądanych stron;

  5. Wprowadzanie kontrollingu, blokad treści niepożądanych i niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży;

  6. Zaangażowanie nauczycieli informatyki do rozszerzania zajęć o tematy dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu oraz zagrożeniach płynących z internetu;

  7. Wnikliwa obserwacja uczniów przez wszystkich pracowników szkoły, wymiana informacji i spostrzeżeń odnośnie niepokojących zachowań, szybkie reagowanie na niepokojące zmiany w zachowaniu;

  8. Konsekwentne działania względem sprawców zachowań agresywnych.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
Prelekcja Pani Agaty Krupy-Berbeć, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie (galeria: 4)
Prelekcja Pani Anny Kordaczuk, psychologa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Węgrowie (galeria: 5)
W konferencji uczestniczyła także sierż. szt. Anna Maliszewska z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie, która mówiła o możliwościach prawnych a także o współpracy szkół z Policją (galeria: 6)
Wnioski komisji przedstawiła Pani Agata Kuć z PCPR w Węgrowie (galeria: 7)
Wicestarosta Halina Ulińska zachęcała do przekazywania zdobytej na szkoleniu wiedzy. Obok od lewej: sierż. st. Anna Maliszewska i  Pani Agata Krupa-Berbeć. (galeria: 8)
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wykazem literatury dotyczącej problemu agresji przygotowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Węgrowie. (galeria: 9)
(galeria: 10)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.